W ostatnim czasie OCHNIK przeszedł ważne z punktu widzenia biznesu zmiany technologiczne, które mają wpływ na obszar eCommerce. Pierwszą z nich było wdrożenie nowej wersji headless - autorskiego rozwiązania Raccoon Storefront, z kolei drugą - uruchomienie w ramach platformy obsługi płatności InPost Pay.

Firma OCHNIK od ponad 30 lat cieszy się popularnością i zaufaniem. Obecnie marka oferuje klientom odzież, galanterię skórzaną, dodatki czy też obuwie. Swoją sprzedaż prowadzi online oraz w ponad 120 salonach stacjonarnych w całej Polsce.

Technologia headless commerce

Headless commerce pozwala odseparować warstwę front-end od warstwy back-end. Ta pierwsza reprezentuje interfejs użytkownika, druga zaś związana jest z logiką biznesową. Rozdzielenie warstw daje nowe możliwości, których brakuje monolitycznym wdrożeniom eCommerce. W headless commerce front-end może być budowany i rozwijany przy użyciu dowolnej technologii, a jego komunikacja z back-endem odbywa się poprzez API i GraphQL. To właśnie ta elastyczność jest kluczowa w architekturze headless ponieważ obie warstwy można rozwijać niezależnie od siebie bez utraty ciągłości działania biznesu. 

Wszystkie prace dążyły do zaimplementowania autorskiego interfejsu headless wykorzystywanego na platformie 'merce, jakim jest Raccoon Storefront. Jest to narzędzie pozwalające na budowanie storefrontów dopasowanych do potrzeb merchanta oraz umożliwiające obsługę wszystkich obszarów związanym z procesem zakupowym. Dzięki niemu łatwiejsze i szybsze jest wyświetlanie produktów, ich filtrowanie, wyszukiwanie i finalnie kupowanie. Raccoon Storefront to rozwiązanie stworzone za pomocą wielu technologii oraz narzędzi.

Budowa oraz działanie jest także wyjściem do tworzenia kolejnych rozwiązań zorientowanych na mobile takich jak natywne aplikacje mobilne obsługiwane z poziomu jednego źródła kodu w platformie 'merce.

Uruchomienie InPost Pay

Ostatnia zmiana technologiczna to wdrożenie InPost Pay, rozwiązania płatniczego, które pozwala zoptymalizować ścieżkę zakupową oraz konwersję online. Integracja ta oparta na API umożliwia bezpieczną wymianę danych o zakupach i przesyłkach oraz zarządzania rozliczeniami. Dzięki temu klienci mogą bezpośrednio z poziomu koszyka przejść do aplikacji InPost, dzięki której będą mogli sfinalizować zakupy. To największe pod względem wolumenu i ilości transakcji wdrożenie tej usługi na polskim rynku.

OCHNIK InPost Pay w aplikacji InPost

Szybkość i automatyczne skalowanie

Wszystkie zmiany miały na celu polepszenie działania serwisu OCHNIK. Korzystanie z platformy 'merce objęte jest gwarancją szybkości storefrontu mierzoną za pomocą Google Pagespeed Insight we wszystkich głównych, analizowanych przez Google obszarach. 

Przygotowania dotyczyły także gorącego dla eCommerce okresu końcówki roku, który rozpoczyna zbliżającym się Black Friday. Poza nową wersją storefrontu zadbano także o utrzymanie ciągłości wzmożonego ruchu. Zrobiono to za pomocą rozwiązania Auto-Scale automatycznie zarządzającym kontenerami Kubernetesa odpowiedzialnymi na obsługę ruchu.

Wprowadzone zmiany ulepszyły i przyspieszyły działanie platformy eCommerce, dodały nowe funkcjonalności, ale także przygotowały firmę na kolejne kroki, takie jak uruchomienie w najbliższym czasie aplikacji mobilnej dostępnej dla Android i iOS.