Symbolem znanej marki samochodów sportowych z Maranello jest czarny koń. Jednak teraz częściej mówi się o czarnym łabędziu. W naukach ekonomicznych termin ten oznacza zdarzenie, które nie było wcześniej do przewidzenia. Ma ono swój wpływ na daną branżę i sprawia, że musi się ona transformować.

W bardzo podobnej sytuacji jest sektor sprzedaży części samochodowych. Od indywidualnych rozmów w warsztatach, przez zamówienia telefoniczne, zamówienia hurtowe realizowane na papierze do systemów IT. W ciągu ostatnich dwóch dekad sektor przeszedł dużą zmianę. Teraz jest na progu następnej, spowodowanej właśnie czarnym łabędziem.

Kierowcy zamiast szukać zapasowych części do auta w serwisach, zamawiają je online. Same serwisy również chętnie zaopatrują się w sieci. Na naszych oczach kolejna z pozoru nie-internetowa grupa produktów powoli podbija branżę e-commerce. Merce.com w raporcie “Sprzedaż części samochodowych w internecie”, sprawdza co e-sklepy z sektora motoryzacyjnego powinny zrobić, by podbić serca wszystkich kierowców.

Najwięksi gracze na rynku motoryzacyjnym coraz częściej przejmują zarówno tradycyjne, jak i internetowe sklepy zajmujące się sprzedażą części samochodowych, chcąc być bliżej klientów. Z czasem może się okazać, że wejście w online uprościło drogę od producenta do klienta. To najlepszy moment, by zaistnieć w tym sektorze z własną platformą sprzedaży i innymi rozwiązaniami e-commerce. W cytowanym w raporcie, aż 63 proc. firm branży motoryzacyjnej zapowiada inwestycje we własną platformę sprzedaży internetowej. Wzrosty w e-handlu autoczęściami to zresztą zapewne tylko wstęp do zmierzchu stacjonarnych salonów samochodowych w formie, którą znamy obecnie - zauważa Paweł Szewczyk, Wiceprezes Zarządu merce.com

W raporcie poruszone zostały między innymi kwestie:

  • Kto kupuje w internecie części samochodowe
  • Jak łatwość montażu części wpływa na popularność sprzedaży w internecie
  • Jakie są główne bariery ograniczające sprzedaż części w interneci
  • Jak producenci zmniejszają swój dystans do klientów
  • Jakie produkty są głównym polem walki sprzedawców
  • Jakie jest znaczenie platform marketplace w strategii sprzedaży
  • Jak wygląda przyszłość branży?
Pobierz raport

Alternatywny link do pobrania raportu.