Sprzedaż w internecie to ciągłe gonienie nowych trendów i rozwiązań, które będą spełniać oczekiwania klientów. Konsumenci szukają alternatyw, sklepów, w których zamówienia składa się szybciej, łatwiej, bezpieczniej. Z drugiej strony nasze biznesy się rozrastają, a oprogramowanie, które posiadamy się starzeje. Brak wsparcia, brak nowych rozwiązań, brak możliwości wdrożenia nowych funkcji sprawia, że faktycznie zostajemy z tyłu, za naszą konkurencją. Rozwiązaniem tych bolączek może być replatforming. Pojawiają się jednak pytania, czy to opcja, bezpieczna, opłacalna, a co najważniejsze, czy dzięki niemu możemy liczyć na zwiększenie sprzedaży i polepszenie obsługi klientów?

Czym jest zmiana platformy i czy jest ona ważna dla naszego biznesu?

Ogólnie rzecz biorąc, replatforming, to migracja z jednego systemu technicznego do innego. W większości przypadków ma on na celu poprawę wydajności, możliwości lub użyteczności sklepu internetowego. Czasami też działanie to ma na celu zmniejszenie wydatków na używane przez nas rozwiązanie. Wymiana platform to sposób na starzejące się technologie.

W e-commerce możemy mówić o kilku rodzajach replatformingu. W większości przypadków jest to ucieczka z rozwiązania SaaS na rozwiązanie dedykowane lub też na platformy headless oferowane w modelu CaaS (Commerce as Service) takie jak merce.com. Bez względu na to, jak dobry był pierwotnie system, z którego korzystamy, to w końcu stanie się przestarzały i będzie wymagał aktualizacji lub wymiany.

Podczas zmiany systemów musimy każdorazowo dokonać oceny obecnego systemu, wszelkich integracji, rozwiązań, ale także luk i braków, które utrudniają sprzedaż. Dzięki temu możemy określić, czego potrzebujemy w nowym systemie, co zapewni nam przewagę nad konkurencją. Warto planować swoje działania z wyprzedzeniem, by znów za jakiś czas nie zmieniać platformy. Tutaj taka mała prywata, w Merce poradziliśmy sobie z tym problemem w prosty sposób. Rocznie nasza platforma otrzymuje ponad 2000 ulepszeń i poprawek. Są to i małe łatki naprawiające drobne błędy, ale także rozbudowane aktualizacje, które wprowadzają nowe funkcjonalności. Zainteresowanych odsyłamy do artykułu „Jak codzienne aktualizacje platformy e-commerce pomagają budować przewagę konkurencyjną?”.

Warto pamiętać, że zmiana platformy e-commerce to proces, który ma coś poprawić. Może być to funkcjonalność, wydajność i wygoda klientów. Wymiana platform może oznaczać przejście do firmy zewnętrznej lub stworzenie własnego rozwiązania e-commerce. Na najbardziej podstawowym poziomie jest to migracja danych z jednego sklepu internetowego do drugiego. W przypadku większości firm proces ten obejmuje porównywanie platform, często stworzenie nowych rozwiązań, przesyłanie danych i konfigurację nowej witryny e-commerce, łącznie z przekierowaniami i działaniami SEO.

Dlaczego zmiana platformy e-commerce jest ważna?

W przypadku wielu firm pierwsza witryna e-commerce oferuje podstawowe funkcje i wydajność. W miarę upływu czasu i rozwoju sklepu może się okazać, że poprzednia platforma jest powolna, źle zaprojektowana i niezdolna do zaspokojenia potrzeb klientów. Brak w niej podstawowych rozwiązań, których stworzenie staje się niemożliwe lub kosztowne. Utrzymanie i konserwacja może stać się obciążeniem dla Twojego zespołu, niezależnie od tego, czy narzędzie jest dostarczane przez firmę zewnętrzną, czy też tworzone we własnym zakresie. Nim zdecydujemy się na replatforming, musimy sobie zadać kilka pytań, które są pewnymi wskaźnikami, pokazującymi, że nadszedł już czas na wymianę oprogramowania.

Pierwszym sygnałem, który pokazuje, że czas na zmiany to pojawiające się pytania i wątpliwości dotyczące obecnej platformy. Jeśli na któreś z poniższych pytań odpowiesz „TAK”, to warto zastanowić się nad zmianami.

  • Czy wzrost ruchu wpływa szybkość działania e-sklepu? Chodzi o niewystarczająca wydajność, czyli problemy, które przekładają się na złe doświadczenia klientów i spowalniają one lub nawet uniemożliwiają zakup.
  • Czy zdarzały się sytuacje, w których hosting lub systemy bezpieczeństwa zawiodły w krytycznych momentach? Mowa o sytuacjach kiedy pojawia się w sklepie większy ruch, na przykład podczas wyprzedaży i pików sprzedażowych.
  • Czy witryna jest responsywna lub korzysta z rozwiązań PWA? Około 40% kupujących opuszcza witrynę, jeśli nie ładuje się ona w ciągu 3 sekund. Google zaś „preferuje” strony dostosowane do urządzeń mobilnych.
  • Czy często słyszymy od naszych pracowników słowa „Nie możemy tego zrobić w naszym sklepie”. Czy nasz system ma rozwiązania, które są już standardem na rynku, a jeśli nie to dlaczego i czy można je wprowadzić w prosty sposób?
  • Czy nasz zespół poświęca czas i energię na utrzymywaniu obecnego stanu, zamiast skupić się na zwiększeniu możliwości i wprowadzaniu innowacji? Często luki w obecnym systemie, opóźniają i utrudniają naszą pracę, co za tym idzie zespół stara się utrzymać wszelkimi siłami poziom sprzedaży, a nie skupia się na nowych rozwiązaniach.
  • Czy nowe funkcje są regularnie opóźniane z powodu ograniczeń wewnętrznych? Jeśli istniejąca witryna wymaga regularnej, kosztownej lub czasochłonnej konserwacji, zmiana platformy może wyeliminować wiele z tych problemów
  • Czy w mediach społecznościowych lub w skrzynce e-mail pojawiają się uwagi i pytania dotyczące funkcjonalności sklepu? Doświadczenia klienta zawsze powinny być traktowane priorytetowo, te głosy pokazują na czym zależy kupującym najbardziej.
  • Czy możesz łatwo zautomatyzować procesy sprzedażowe w e-sklepie? Czy większość zadań robimy ręcznie, a można byłoby je zautomatyzować? Na przykład automatyczne przygotowywanie listów przewozowych.
  • Czy masz dostęp do rozbudowanych narzędzi, na przykład analitycznych, czy też marketingowych, dostępnych z poziomu panelu sklepu? Bez odpowiednich analiz nie można wyciągnąć znaczących informacji i wprowadzić znaczących ulepszeń (na przykład zwiększyć sprzedaży).
  • Czy panel administracyjny jest skomplikowany i sprawia trudności nowym pracownikom, a tylko starzy znają go na tyle dobrze, by używać wszystkich jego funkcjonalności? Niezgrabnie stworzony panel administracyjny oznacza słabą nawigację, spowalnia zespół, a ostatecznie skutkuje mniejszą wydajnością i zwiększoną frustracją.

To tylko kilka pytań, które pokazują kierunek, w którym należy iść. Czasami posiadamy świetną intuicyjną platformę, która sprzedaje, ale brak możliwość połączenia jej z nowoczesnymi rozwiązaniami, na przykład szybkimi płatnościami sprawia, że zaczynamy tracić klientów. W takich sytuacjach nasza wygoda jest mniej ważna, niż wygoda kupujących.

Wątpliwości, które pojawiają się przed procesem replatformingu


Jak każdy skomplikowany proces technologiczny replatforming budzi szereg pytań i wątpliwości. Oto najczęstsze z nich:

Jak replatforming wpłynie na nasz biznes?

Wpływ zmiany platformy e-commerce na naszą firmę jest jednym z głównych czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas przygotowań do zmian. Wymiana platform będzie wartościowa tylko wtedy, gdy możemy uzyskać znaczną poprawę funkcjonalności i wydajności nowego sklepu.

Jakie są koszty całkowite replatformingu?

Koszty zmiany oprogramowania nie są ograniczone do samej nowej platformy. Trzeba brać pod uwagę,  jest też proces migracji, pojawią się koszty utrzymania związane z nową platformą e-commerce. Musimy także przeszkolić personel w obsłudze nowego panelu, co zaś wiąże się z „dotarciem się” zespołu. Jeśli potrzebujesz pomocy z wyceną replatformingu w Twoim e-sklepie skontaktuj się z naszymi specjalistami.

Czy nowy system będzie kompatybilny z innymi rozwiązaniami?

Przeważnie stara platforma korzysta z rozszerzeń, wtyczek i innych integracji, które usprawniają działania marketingowe, sprzedażowe, komunikacyjne i zarządzanie projektami. Przed migracją warto upewnić się, że wszystkie te funkcje pojawią się w nowym sklepie. W merce.com przed zmianą platformy sugerujemy wykonanie pełnego audytu technologicznego wszystkich używanych narzędzi i rozszerzeń, sprawdzając, czy są one kompatybilne z nową platformą lub, czy można stworzyć ich alternatywne wersje. Dzięki technologii headless możemy w łatwy sposób tworzyć nowe integracje i rozwiązania, bowiem front-end i back-end są od siebie niezależne.

Co z przyszłymi integracjami?

Replatforming to długoterminowa inwestycja w biznes. Wybieranie odpowiedniego partnera biznesowego, pozwala zaoszczędzić na kolejnych wydatkach w przyszłości. O czym dokładnie mowa? O wspomnianej już wcześniej architekturze headless a także o Continous Integration, czyli ciągłych aktualizacjach. W ten sposób zapobiegamy kosztom starzenia się technologicznego platformy, a klienci mają pewność ciągłego korzystania z najnowszych technologii.

Czy nasi pracownicy poradzą sobie z nowym systemem?

To jedna z częstych wątpliwości, która pojawia się podczas zmian systemu. Przede wszystkim chodzi o to, czy panel administracyjny jest bardzo skomplikowany i czy firma, która zajmuje się nowym wdrożeniem może przeprowadzić szkolenia naszych sprzedawców. W większości przypadków jest to możliwe.

Jak będzie wyglądać wsparcie i obsługa klienta?

Wybrane przez nas rozwiązanie powinno mieć odpowiednią obsługę klienta i dostępne wsparcie. Zapewni to szybkie i prawidłowe rozwiązywanie błędów, gdy takowe się pojawią. Jeśli korzystasz z rozwiązań podobnych do merce, to otrzymasz platformę z pełnym zakresem usług, w  tym także w utrzymaniu działania sklepu e-commerce niezależnie od poziomu ruchu i poziomu sprzedaży.

Kiedy jest najlepszy czas na zmianę platformy?

W większości przypadków optymalny czas na migrację danych sklepu to moment, w którym witryna e-commerce odnotowuje najmniejszy ruch. Jest to czas, w którym migracja - i wszelkie problemy, które pojawią się w jej trakcie - będą miały najmniejszy wpływ na konwersję i przychody firmy.

Dodatkowo warto dodać, że zmiana platformy to także rozbudowana praca działu SEO. Odpowiednie przekierowania, stworzenie map strony i tworzenie ich odpowiedników, to podstawa  utrzymania ruchu na stronie na poziomie sprzed zmiany platformy, a następnie jego zwiększenia.

Pierwsze kroki

Jeśli wszelkie znaków mówią, że czas już na zmianę oprogramowania e-commerce, to już na początku warto postawić na sprawdzony zespół specjalistów. Dodatkowo warto przeanalizować z nim wszystkie potrzeby i treści, a potem określić wymagania, które spełniają w 100% nasze zapotrzebowanie. Dobrze jest też przy okazji „wyczyścić” stary z klep z niepotrzebnych produktów, podstron i innych elementów, które nie będą potrzebne lub nawet zmniejszają wydajność dotychczasowej platformy. Dobrze jest też na etapie prac wyczyścić bloga sklepowego, zaktualizować artykuły pod kątem SEO, w tym także opisy produktów. Jest wiele płaszczyzn, na których należy pracować, ale dobry zespół specjalistów zajmujący się replatformingiem poprowadzi nas po prostu za rękę. Powodzenia.