W merce.com prowadzimy nabór i poszukujemy specjalistów posiadających wiedzę i umiejętności z różnych obszarów. Proces rekrutacji składa się między innymi z rozmowy o pracę, podczas której zaproszeni kandydaci spotykają się z naszymi Liderami. Podczas tych spotkań nie tylko pracownicy firmy zadają pytania, ale robią to także potencjalni współpracownicy. Pytania te dotyczą wielu obszarów działalności firmy. Postanowiliśmy zebrać te, które pojawiały się najczęściej.

Platforma e-commerce

Na samym początku warto napisać dwa zdania o samej marce, bowiem oferowany przez firmę produkt czyli platforma e-commerce nie zawsze jest łatwy do zrozumienia, przez osoby, które nie miały wcześniej styczności z branżą e-commerce. Dlatego też podczas rozmów pada niejednokrotnie pytanie „Czym dokładnie zajmuje się wasza firma?”.

Merce.com to firma produktowa, posiada od kilkunastu lat własny produkt - platformę 'merce, którą rozwija i dostosowuje do bieżących wymagań klientów. Firma łączy w pełni funkcjonalną platformę, innowacyjną technologię hybrydowej chmury i dedykowane wsparcie eksperckie - wiedzę pracowników w jeden cyfrowy organizm, który stale ewoluuje. Więcej o samym rozwiązaniu, technologii oraz modelu biznesowym można przeczytać na naszej stronie w sekcji „Najczęściej zadawane pytania” skierowanej do naszych klientów.

Jeśli chcecie lepiej poznać zespół, który stoi za platformą merce.com, to zapraszamy do obejrzenia filmu, który przybliża naszą markę, zespoły oraz panujące w firmie relacje.


Kolejne pytania i odpowiedzi dotyczą różnych obszarów związanych z platformą, od pytań o formy zatrudnienia, przez benefity, aż do technologii, jaką wykorzystujemy w naszej codziennej pracy. Pytania pogrupowane zostały obszarami.

WARUNKI ZATRUDNIENIA I FORMA WSPÓŁPRACY

Q: Jakie są możliwości nawiązania współpracy/zatrudnienia w merce.com?

A: Jesteśmy elastyczni w każdym z obszarów działania firmy. Nie inaczej jest w przypadku kwestii formalnych dotyczących preferowanej formy zatrudnienia - UoP, UZ czy B2B? Z każdym nowo zatrudnionym ustalamy indywidualne warunki współpracy - zależy nam, żeby uwzględnić potrzeby i oczekiwania nowej osoby.

Q: Czy w można pracować hybrydowo lub całkowicie zdalnie?

A: Merce.com jest firmą o bardzo elastycznym podejściu do modelu pracy pracowników. Wiele osób woli pracować w biurze znajdującym się w Gliwicach, między innymi z racji dodatkowych benefitów, takich jak codzienne firmowe śniadania, pyszna kawa. Jednakże w wielu zespołach znajdują się pracownicy, którzy pracują hybrydowo, a także tacy, którzy pracują 100% zdalnie. Najważniejsze jest jednak to, że pracownicy hybrydowi oraz zdalni nie są traktowani w inny sposób, niż osoby pracujące stacjonarnie. Są obecni podczas codziennych spotkań zespołów, ale w tym przypadku po prostu dołączają oni do nich przez wybrany komunikator.

Q: Z jakich narzędzi korzystacie do kontaktu z pracownikami zdalnymi?

A: Podstawowe narzędzie, które używane jest do komunikacji zespołów to Google Workspace. Jednak wewnętrznie zespoły sami mogą wybrać, jaki komunikator sprawia się najlepiej w ich przypadku.

Q: W jakich godzinach pracujemy i jak rozliczane są nadgodziny?

A: Pracujemy w elastycznych godzinach (od poniedziałku do piątku), mamy w zespołach ranne ptaszki, ale również nocnych marków. Większość zaczyna pracę między 7, a 9 rano, lecz niektóre z zespołów ustalają wspólne okienko czasowe dla swojej dostępności, aby omówić ważniejsze sprawy, czy przeprowadzić refinement. W firmie nie ma nadgodzin, nie ma telefonów po pracy, że coś trzeba zrobić od ręki o 2 w nocy. Oczywiście mamy zespół supportu, który jest dostępny dla naszych klientów, i który pilnuje infrastruktury serwerowej.

REKRUTACJA I WDROŻENIE

Q: Jak wyglądają etapy rekrutacji do zespołu?

A: Do każdego procesu rekrutacyjnego podchodzimy bardzo indywidualnie — kroki dostosowane są w zależności od tego, na jakie stanowisko prowadzimy nabór. O dokładnym przebiegu etapów informujemy podczas pierwszej rozmowy. Chętnie jednak przedstawimy jeden z najczęstszych schematów. Po otrzymaniu CV od Kandydata potrzebujemy kilku dni na zapoznanie z aplikacją oraz podjęcie dalszych kroków. Pierwszą osobą, która kontaktuje się z Aplikującym, jest przedstawicielka działu HR. Rekruterka przeprowadza z wybranymi osobami wstępną rozmowę telefoniczną, podczas której celem jest wzajemne poznanie się oraz omówienie kluczowych dla obu stron kwestii. . Następnie przeprowadzana jest rozmowa rekrutacyjna, w której bierze udział Lider zespołu, do którego obecnie prowadzimy nabór. Przy niektórych procesach dodatkowym etapem jest realizacja zadania rekrutacyjnego. W przypadku rekrutacji na stanowiska techniczne kandydaci mogą spotkać się z dodatkowymi krokami. Co ważne, bez względu na liczbę oraz organizację kroków, każdy kandydat na bieżąco otrzymuje od nas informacje zwrotne na temat swojej kandydatury.

Q: Kto bierze udział w rekrutacji technicznej?

A: W rekrutacje techniczne zawsze zaangażowany jest Lider lub przedstawiciel zespołu. Wiemy, jak ważne jest dla kandydatów, aby otrzymać komplet informacji na temat technologii i zakresu zadań, dlatego w kluczowych etapach biorą udział osoby techniczne. Nad całym procesem rekrutacyjnym czuwa Dział HR, który kontaktuje się z kandydatem od pierwszych etapów i zapewnia ciągłość komunikacji.

Q: Nie widzę rekrutacji dla siebie — czy mimo wszystko mogę aplikować?

A: Jak najbardziej! Jeśli nie widzisz na naszej stronie oferty dla siebie lub obecnie nie prowadzimy rekrutacji na stanowisko, które mogłoby Cię interesować — nic straconego. W naszej zakładce “Kariera” znajdziesz pole przeznaczone do tzw. aplikacji spontanicznej. Dzięki temu Twoje CV trafi do naszej Puli Talentów, a my będziemy mogli skontaktować się z Tobą, jak tylko otworzymy rekrutację, do której możemy Cię zaprosić. Dodatkowo zachęcamy do obserwowania naszych ogłoszeń, które na bieżąco aktualizujemy na naszej stronie w zakładce “Kariera”.

Q: Jak wygląda onboarding w firmie?

A: Bardzo nam zależy, aby już na starcie swojego zatrudnienia nowi współpracownicy nie pozostawali sami sobie, dlatego przykładamy dużą wagę do onboardingu. Wiemy, że początki często są stresujące - robimy wszystko, by to zniwelować. W proces wdrożenia nowego pracownika angażujemy na różnych etapach kilka osób, w tym opiekuna, który jest do dyspozycji przez cały czas trwania onboardingu. Wierzymy, że poznanie kilku członków zespołu jeszcze przed rozpoczęciem pracy ułatwia start i pozwala poczuć nieocenioną atmosferę w naszym zespole. :)

Jesteśmy elastyczni - nie narzucamy sztywnych ram czasu wdrożenia i do każdej osoby podchodzimy indywidualnie. Wiemy, że każdy inaczej przyswaja nową wiedzę i wiele zależy od złożoności danego stanowiska. Onboarding dzielimy na dwa etapy: część ogólną - wdrożenie do firmy oraz część stanowiskową - wdrożenie do swojej roli i zespołu.

W przypadku onboardingu do Backendu, w ramach drugiego etapu, nowy programista wdrażany jest przy pomocy zadań, dzięki którym zapoznaje się z naszym kodem. Następnie następuje wdrożenie do zespołu kontekstowego, które skupia się już na indywidualnym planie wprowadzenia w działania tego kontekstu.

TECHNOLOGIE I METODOLOGIA PRACY

Q: Jaką wersję PHP wykorzystujemy w pracy?

A: Obecnie jest to PHP 8.1.

Q: Z jakich frameworków korzystamy? Czy jest Symfony?

A: Możemy powiedzieć, że piszemy nasz kod w modelu framework agnostic. Głównym celem tego sposobu pracy jest oddzielenie logiki biznesowej od frameworka, pamięci masowej i kodu stron trzecich. W ’merce posiadamy autorski produkt i korzystamy z własnego frameworka, który stale jest rozwijany i jest rdzeniem systemu. Jednakże niektóre rozwiązania i mikroserwisy wymagają innych frameworków na przykład Symfony. Wybieramy takie narzędzia, które pozwalają nam na najlepsze rozwiązanie stojącego przed nami problemu biznesowego, z którym borykają się nasi klienci.

Poniższa grafika pokazuje, jakie technologie są używane w naszej firmie:

Technologie wykorzystywane w 'merce
Technologie wykorzystywane w 'merce

Q: Jak wygląda estymacja czasu, który jest potrzebny na wykonanie pracy/zadań?

A: Czas pracy poszczególnych zadań skierowanych do zespołów estymowany jest na podstawie zebranych wymagań, które dostarcza analityk oraz PM w formie DOR/DOD. Gdy trafią one do zespołu, wtedy ten estymuje czasochłonność prac. Warto jednak dodać, że wyzwania stojące przed zespołami w 'merce nie są pracą odtwórczą, a estymacje są dla nas często początkiem, pracy, a nie w 100% obowiązującym terminem, w którym musimy się zmieścić. Często podchodzimy do tematu w formie tzw. spike, który trwa 1-2MD i dopiero w momencie gdy rozpoczynamy implementację lub analizę kodu, przedstawiona estymacja staje się bardziej wiarygodna.

ZESPOŁY

Q: Jaką strukturę mają zespoły w firmie?

A: Dążymy do stworzenia w pełni płaskiej struktury oraz samozarządzających się zespołów. W przypadku Backendu są to zespoły kontekstowe - są to teamy zbudowane wokół konkretnych, ale zróżnicowanych umiejętności potrzebnych do stworzenia platformy e-commerce opartej na chmurze. Członkowie każdego z zespołów dobierani są na podstawie posiadanych kompetencji, wiedzy oraz doświadczenia, dzięki temu mamy pewność, że składa się on z najlepszych specjalistów w danej dziedzinie. Każdy zespół posiada swojego reprezentanta — Lidera lub przedstawiciela grupy. Ich rolą jest dbanie o interesy teamu na płaszczyźnie firmowej, organizację zadań i dbanie o rozwój.

Q: Jak wygląda organizacja pracy w zespołach?

A: Zespoły pracują zwinnie i dobierają metodologię pracy do projektu. Niektóre zespoły skłaniają się bardziej do pracy zgodnej z Kanbanem, a niektóre ze Scrumem. Każdy zespół organizuje sobie pracę elastycznie i według wybranych narzędzi. Część spotyka się na daily, inni na weekly, dodatkowo zdecydowana większość organizuje comiesięczne retro — częstotliwość i forma spotkań zależy od zespołu.

Q: Ilu programistów pracuje w firmie? / Jak duży jest dział IT?

A: Dział IT stanowi ok. 50% firmy — licząc wszystkie osoby techniczne, to jest ich 45. Zespół programistów PHP liczy aktualnie 29 osób, w tym kilku pracowników jest na stanowisku Devops, odrębnie Front-end (7 osób) i testerzy (5 osób).

PROJEKTY I KLIENCI

Q: Jakich klientów obsługujemy? / Jaka jest liczba klientów merce.com?

A: Obecnie firma obsługuje 65 stałych klientów, wśród nich są największe polskie marki z różnych branż. Są to między innymi: W.KRUK, 5.10.15., New Balance, OCHNIK, Romet czy DALIA.

Q: Jak wygląda współpraca programistów z klientami?

A: Oczywiście, każde zadanie jest inne i ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie w prosty sposób, ale warto może opowiedzieć, jak wyglądają niektóre etapy. Przede wszystkim tickety z zadaniami, które trafiają do zespołu, są jasno opisane, często za ich przygotowanie lub dopracowanie odpowiada jeden z członków zespołu, który łatwo przekaże biznesowe problemy klienta współpracownikom. Samo zadanie nie jest tylko klepaniem kodu i odhaczaniem zlecenia w systemie, co często ma miejsce w software house, gdzie programiści są wynajmowani na godziny zewnętrznym firmom. My szukamy rozwiązania problemu biznesowego, prosimy klienta aby opisał wyzwania, z jakimi się boryka, a następnie nasi pracownicy, po wcześniejszych konsultacjach między innymi z działem analiz proponują wdrożenie odpowiedniego rozwiązania.

Q: Według jakiej metodologii zarządzane są projekty?

A: Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie metodologii Critical Chain do zarządzania projektami, chociaż jak opisywaliśmy wcześniej, niektóre z nich pracują z racji potrzeb w innej metodologii. Critical Chain to technika zarządzania harmonogramem projektu, która uwzględnia ograniczenia zasobów — prościej mówiąc, czy osoby, które zatrudniamy do projektu, są dostępne do wykonania zadanej pracy. Metodologia alokuje zasoby w 100% do projektu. W ten sposób, jeśli zadanie zakończy się przedwcześnie, możesz przejść do następnego bez napotkania wąskich gardeł.

ROZWÓJ

Q: W jaki sposób firma dba o podnoszenie kompetencji? Czy istnieje budżet szkoleniowy?

Każdemu pracownikowi przysługuje roczny budżet szkoleniowy, który może przeznaczyć na wszelkie formy rozwoju (szkolenia, konferencje, książki, kursy, itp.) — można wykorzystać go indywidualnie, lub połączyć zespołowo swoje budżety i wspólnie zorganizować np. szkolenie, zapraszając trenera do firmy. Tematyka powinna być zbieżna z zakresem obowiązków oraz obszarami, w których pracownik się porusza. Po dokonaniu wyboru, na co chce się przeznaczyć swój budżet, wystarczy zgłosić się od Działu HR, który ustali i pokieruje przez dalsze kroki.

Q: Czy jest możliwość rozwoju w strukturze wewnętrznej firmy?

A: Istnieje możliwość rozwoju i stałego uczenia się. Jeśli ktoś lubi zmiany nie musi być na stałe przypisany do jednego projektu, a nawet zespołu. Konteksty stale ewoluują, dzięki czemu w naszej firmie regularnie pojawiają się nowe zespoły, pokrywające kolejne obszary biznesowe.

Q: Czy pracownicy chętnie dzielą się wiedzą, praktykują wzajemne uczenie się?

A: W firmie wzajemnie wymieniamy się wiedzą, od onboardingu aż po mentoring przy wewnętrznych projektach. Z inicjatywy pracowników powstała również akcja wspólnego czytania książek (dla chętnych) — zaangażowana grupa wybiera daną pozycję, z którą zapoznaje się, a następnie podczas wspólnego spotkania omawia zawarte w niej informacje. Jest to ciekawa inicjatywa budująca zaangażowanie #teammerce, a przy okazji w naszej firmowej bibliotece nigdy nie brakuje nowości! Część naszych pracowników również chętnie dzieli się swoją wiedzą pisząc teksty branżowe lub techniczne na naszego firmowego bloga. Do dobrej lektury zapraszamy na stronę główną: https://merce.com/blog

BENEFITY

Q: Na jakich komputerach pracujemy?

A: Po pierwsze nie narzucamy nikomu pracy na danym systemie operacyjnym. Są w firmie osoby, które pracują na komputerach z systemem Windows i są osoby, używające komputerów z MacOS. Chociaż pracujemy głównie na komputerach o następujących parametrach: Macbook Pro 16'' z procesorami Apple M1 Pro, 32GB RAM, 1TB dysk lub podobnych o zbliżonej konfiguracji. Stacjonarnie komputery te można podłączyć pod monitor AOC 27’

Q: W jaki sposób firma dba o integracje firmowe i zespołowe?

A: Integracje i spotkania w gronie firmowym lub zespołowym poza pracą, to dla nas istotna kwestia. W ciągu roku organizujemy kilka imprez i spotkania planszówkowe dla wszystkich pracowników. W środy można zagrać z przyjaciółmi z pracy w siatkówkę, na wynajmowanej w Gliwicach hali sportowej. Dodatkowo każdy zespół posiada kwartalny budżet, który może przeznaczyć na integrację, udając się na kulinarne doznania, czy też sportowe aktywności. Atmosfera i dbanie o relacje są dla nas bardzo ważne, a żeby choć trochę je poczuć, zapraszamy do obserwowania hasztaga #teammerce — jest kwintesencją naszego ducha zespołu.

Q: Jakie jeszcze inne benefity pozapłacowe są dostępne w merce.com?

A: W firmie postawiliśmy na dużą swobodę wyboru benefitów pozapłacowych, które uatrakcyjniają pracę w ’merce. Warto dodać, że przysługują one wszystkim naszym pracownikom niezależnie od modelu zatrudnienia. Osoby pracujące w biurze mogą codziennie zjeść obfite i zróżnicowane śniadanie, wypić dobrą kawę, soki, a w upalne dni zjeść pyszne lody. Firma dofinansowuje zakup słuchawek, które mogą być potrzebne w pracy. Jeśli pracujesz z domu i używasz swojego sprzętu, to otrzymasz dodatek finansowy z tego tytułu. Dla chcących zadbać o siebie i swoich bliskich od strony zdrowotnej, oferujemy również dołączenie do opieki medycznej, ubezpieczenia na życie, czy też karty sportowej. To oczywiście tylko kilka z wielu bonusów. Więcej na ich temat przeczytasz na stronie kariery.


Nie znajdujesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie? Daj nam znać - napisz do nas na adres rekrutacja@merce.com