Wchodząca w skład Grupy PLAY spółka 3S Data Center, umożliwi zakup i konfigurację usług chmurowych online. Za realizację rozwiązania odpowiada merce.com.

3S Data Center, jeden z największych dostawców rozwiązań cloud w Polsce udostępni klientom zamawianie i zarządzanie rozwiązaniami i usługami za pomocą systemu do autoprovisioningu. Firma funkcjonuje w ramach Grupy Play i dostarcza usługi chmurowe w oparciu o własną infrastrukturę i rozwiązanie Cloud2B.

– Grupa PLAY dostarcza klientom biznesowym pełne portfolio produktów, obejmujące usługi chmurowe, komunikację głosową, mobilny i światłowodowy dostęp do Internetu oraz usługi transmisji danych. Dbamy o bezpieczeństwo, niezawodność i wygodę naszych klientów, a rozwiązania self-service są ważną częścią naszej kompleksowej oferty dla sektora B2B– mówi Jarosław Helman, Dyrektor Pionu B2B, Członek Komitetu Wykonawczego Grupy Play.

Provisioning to technologia informatyczna, która ułatwia dostarczanie usług telekomunikacyjnych klientom. Systemy automatyzują procesy tworzenia, aktywacji i dezaktywacji usług dla operatorów telewizji kablowych, sieci internetowych, VoIP czy operatorów telefonii mobilnej. Rozwiązanie wykonuje operacje na wszystkich podsystemach dziedzinowych, które są powiązane z istniejącą infrastrukturą sprzętowo-usługową operatora. Provisioning może pracować samodzielnie lub jako część zintegrowanego systemu, oferując graficzny interfejs użytkownika i API integracyjne do masowej automatyzacji operacji.

— Automatyzacja procesów to jeden ze strategicznych celów w rozwoju spółki, dlatego chcemy mieć narzędzie, które obsłuży ten obszar w profesjonalny sposób — twierdzi Monika Roś-Gruszczyk, Prezes Zarządu 3S Data Center. — Już po zakończeniu pierwszego etapu wprowadzania nowego rozwiązania, automatyzacja obejmie rejestrację i obsługę zamówień związanych z usługami VEEAM. Zdecydowaliśmy się na taki krok, ponieważ 3S Data Center od wielu lat współpracuje z VEEAM, jako Platynowy Partner i niedawno, po raz kolejny otrzymaliśmy nagrodę za najlepszą sprzedaż w modelu VCSP, tym razem za 2022 rok — dodaje Roś-Gruszczyk.

Nowy system ułatwi zarządzanie wieloma urządzeniami poprzez zautomatyzowanie czynności związanych z konfiguracją i instalacją. Umożliwi także szybkie i elastyczne przydzielanie zasobów urządzeń oraz zdalne zarządzanie urządzeniami i aplikacjami, co pozwoli zminimalizować koszty utrzymania i konserwacji.

— Ze względu na skalę umowy, podzieliliśmy projekt na trzy kluczowe etapy — komentuje Paweł Jaczewski, Prezes Zarządu merce.com. — W pierwszym skupimy się na obsłudze sprzedaży rozwiązań VEEAM. Jego finał planujemy na przełom Q2 i Q3 tego roku. Drugi etap obejmie obsługę usług i rozliczeń związanych z Virtual Data Center, a końcowy etap to głównie rozwój obszaru partnerskiego w ramach platformy. Drugi i trzeci etap będą mieć premierę w 2024 roku — dodaje Jaczewski.

To nie pierwsza umowa między spółkami. Kilka lat temu merce.com wybrało 3S Data Center jako dostawcę cloud hosting dla swojej platformy. Z rozwiązań e-commerce klasy enterprise dostarczanego przez merce.com korzystają takie firmy jak New Balance Polska, OCHNIK czy ROMET.