Rozpoczęcie działalności firmy handlowej najczęściej w naturalny sposób jest związane z myślą o sprzedaży międzynarodowej. Dawniej jednak często takie zamierzenia pozostawały w sferze planów. Bariera wejścia na rynek międzynarodowy była bardzo wysoka. Obecnie e-commerce oferuje niespotykane możliwości: rozszerzenie sprzedaży poza polski rynek staje się wręcz koniecznością.

Zagraniczny biznes? E-commerce ułatwi sprzedaż międzynarodową

Sprzedaż międzynarodowa z powodzeniem może odbywać się w świecie online. Bariery wejścia są tu mniejsze, o wiele łatwiej jest także o skorzystanie z istniejącej już infrastruktury. Czemu takie działanie jest koniecznością? Raporty pokazują przecież, że polski rynek e-commerce jest jednym z najszybciej rozwijających się w Europie. Jednocześnie potencjał marketplace takich, jak choćby Allegro, określany jest jako międzynarodowy (9 platforma na świecie w 2020 r.).

Bujny rozwój polskiego e-commerce nie zapewni jednak dobrych wyników wszystkim uczestnikom rynku. Wprawdzie liczący niemal 40 milionów użytkowników rynek jest miejscem, w którym można rozwijać sprzedaż, ale będzie to coraz trudniejsze. Stanie się tak w najbliższych latach przede wszystkim z powodu silnej konkurencji. Owszem, konieczne będzie więc rozwijanie sprzedaży na własnym rynku, ale nie należy się do niego ograniczać.

Kluczowe obszary, które należy opanować

E-commerce ułatwia sprzedaż międzynarodową, ale w dalszym celu pozostają ważne obszary, które należy poznać, zrozumieć i opanować. Na co trzeba zwrócić uwagę planując ekspansję na zagraniczne rynki? Przede wszystkim chodzi o:

  • Regulacje prawne i podatkowe. Podstawowym zagadnieniem jest tu rozwiązanie kwestii podatkowych. W przypadku sprzedaży w krajach Unii Europejskiej dąży się do ułatwienia formalności związanych z rejestracją działalności i płaceniem podatku VAT. Ważne są tu zmiany z 2021 r. (rejestracja tylko w jednym kraju UE, płacenie podatku w kraju rejestracji za wszystkie transakcje). Więcej trudności sprawi ekspansja na rynki państw takich, jak USA, Kanada czy Wielka Brytania. Dodatkowo konieczne jest zwrócenie uwagi na kwestie takie, jak RODO, prawa autorskie, prawa konsumenta czy umowy sprzedaży.
  • Logistykę. Wysokie koszty wysyłki i długi czas dostawy to podstawowe problemy, z którymi przychodzi się zmierzyć osobom planującym rozszerzenie sprzedaży poza rynek Polski. Warto też rozwiązać problem sprzedaży przesyłek wielkogabarytowych, bo to one wg badań sprawiają najwięcej trudności.
  • Płatności. Bezpieczeństwo transakcji to podstawa. Poza tym muszą być one dostępne w walucie, która obowiązuje w danym kraju.
  • Marketing. Przyciągnięcie ruchu na własną stronę jest kluczowe. Ważnym dylematem jest wybór pomiędzy działaniem dzięki marketplace a własnym sklepem internetowym. W perspektywie najbliższych lat zaleca się raczej łączenie tych kanałów sprzedaży.

Jak zacząć? Drobnymi krokami, ale do celu…

Sprzedaż międzynarodowa w e-commerce to jednak mimo wszystko o wiele bardziej wygodna opcja, niż ma to miejsce w przypadku prowadzenia tradycyjnej firmy handlowej. Jednocześnie wejście na zagraniczne rynki daje dwie ważne korzyści:

  • Pierwszą z zalet takiego działania jest możliwość osiągnięcia większych zysków.
  • Drugą pozytywną opcją staje się dywersyfikacja źródła przychodów.

Nie trzeba nikogo przekonywać, że obie zalety poszerzenia działalności na rynki zagraniczne zwiększają stabilność biznesu. W jaki sposób zacząć? Najlepszym pomysłem na start jest rozpoczęcie od sprzedaży w małej skali. Jest to dogodna okazja do nauki i zweryfikowania wstępnych założeń biznesowych. Ich ewentualne korygowanie będzie mniej bolesne niż w przypadku, w którym od razu dokonana zostało duże wdrożenie.

Funkcjonalna platforma do sprzedaży międzynarodowej e-commerce to podstawa

Sercem systemu, który ma szansę na sukces w sprzedaży zagranicznej, jest jednak funkcjonalna platforma e-commerce. Warto stawiać tu na nowoczesność i rozwiązania pozwalające na łatwe dodawanie kolejnych, lokalnych narzędzi. Można więc się oprzeć na architekturze MACH, która jest gwarantem elastyczności i rozwoju. Wiecej o tym pisaliśmy na blogu: https://merce.com/blog/architektura-mach-rozwiazanie-gotowe-na-przyszlosc

Korzystanie z przetestowanych i sprawdzonych rozwiązań daje przewagę w kolejnych działaniach. Efektem takiego działania będzie możliwość płynnej ekspansji na nowe rynki w przyszłości.