Platforma e-commerce stworzona do sprzedaży międzynarodowej

Rozwiązania B2B B2C Omnichannel Marketplace

Historia firmy

Podlasiak to międzynarodowa marka, która powstała w 1994 roku. Firma dostarcza swoim klientom wyroby ułatwiające życie codzienne. Są wśród nich produkty oświetleniowe, wyposażenie łazienek i wnętrz, a także artykuły ogrodowe. Przedsiębiorstwo ma prawie 30‑letnie doświadczenie w produkcji, projektowaniu i tworzeniu nowych kolekcji.

Podlasiak jest właścicielem takich marek, jak: Rea, Tutumi, Toolight oraz Bluegarden. Przez wiele lat sprzedaż produktów do klienta końcowego prowadzona była w ponad 20 placówkach stacjonarnych na terenie całego kraju, jednakże od 2005 roku firma kładzie nacisk na inwestycje w sektorze e-commerce. Początkowo działania sprzedażowe prowadzone były na portalu Allegro, a po zyskaniu renomy Podlasiak rozszerzył dystrybucję na rynki zagraniczne, docierając do klientów z obszarów B2B i B2C. Powstał wtedy sklep online, który łączył wszystkie kanały sprzedaży w jednym miejscu. Obecnie firma posiada jeden sklep stacjonarny, a sprzedaż internetowa stała się głównym sposobem na dystrybucję produktów.

Wyzwania

 • Automatyzacja procesów sprzedażowych
 • Stworzenie platformy e-commerce, która pozwoli rozwijać sprzedaż na wielu rynkach
 • Zarządzanie rozbudowaną i liczną kartoteką produktową
 • Integracja z różnymi marketplace’ami w kraju i za granicą
 • Połączenie platformy z wieloma operatorami logistycznymi działającymi na rynku europejskim

Automatyzacja procesów sprzedażowych

Na początku działalności firmy sprzedaż online była procesem wymagającym wielu pracowników – część osób drukowała paragony, część dowody sprzedaży, które po sparowaniu dokumentów trafiały do magazynu do kompletacji. Procedury były niedopracowane i czasem prowadziły one do błędów. W końcu, po kilku latach wzrostu sprzedaży, nadszedł czas na rozwiązanie, które upraszcza procesy i w pełni je automatyzuje. Dzięki zaproponowanym przez ’merce rozwiązaniom opartym na rozbudowanej analizie biznesowej firma Podlasiak mogła znacząco zwiększyć sprzedaż. Stała się ona procesem w pełni zautomatyzowanym, który wyeliminował wiele pojawiających wcześniej się błędów i przeszkód.

“Nowa platforma przyniosła optymalizację wielu procedur, co pozwoliło nam skupić się na zadaniach i projektach rozwojowych, a nie, jak dotychczas, na pracy nad zadaniami koniecznymi i powtarzalnymi.”

Krzysztof Tomaszewski
Specjalista IT, Podlasiak

Sprzedaż w 18 językach, na wielu aliasach i marketplace’ach

Dużym wyzwaniem projektowym dla firmy Podlasiak było uproszczenie sprzedaży oraz połączenie wielu kanałów i rynków w jednym miejscu.

Nowy system pozwolił za pomocą jednej platformy e-commerce nie tylko zarządzać tymi aliasami, ale także wszystkimi zamówieniami spływającymi z każdego z nich. Dzięki temu administrator może w łatwy sposób przeglądać pojawiające się w systemie zamówienia. Posiada też informacje o płatnościach dokonanych za pomocą różnych operatorów i bramek płatności. Może on także zdobyć informacje o nadanych przesyłkach wraz z ich numerami i statusami, niezależnie, na który rynek wysyłane są produkty. Sprzedaż cały czas jest rozwijana i poza istniejącymi obecnie 18 wersjami językowymi, w najbliższym czasie pojawią się kolejne.

“Bliskość kategorii produktowych, które oferuje sklep tutumi.pl oraz marka Rea wraz z Toolight sugerowały, aby stworzyć jeden duży sklep. Jednakże dobrym pomysłem okazało się rozbicie asortymentu na 3 store-fronty, co pozwoliło nam zapanować nad wszystkimi produktami. Skutkiem tego jest dostarczenie do odbiorcy sklepu z towarem, którego aktualnie szuka: Rea – wyposażenie łazienek, Toolight – oświetlenie, Tutumi – wyposażenie wnętrz. Zarządzanie, marketing i wszystkie procesy logistyczne są dzięki temu doskonale uporządkowane.”

Krzysztof Tomaszewski
Specjalista IT, Podlasiak

Ten sam panel pozwala na rozbudowane zarządzanie kartotekami produktów, których na tę chwilę jest ponad 6 tysięcy. To jednak nie wszystko. Sprzedaż bezpośrednio przez sklep internetowy została poszerzona o polskie i zagraniczne platformy marketplace. Wykorzystano do tego dziesiątki feedów produktowych. To za ich pomocą, automatycznie na wybranym marketplace wystawiane są towary z opisami w różnych językach.

Zastosowanie rozwiązań opartych na technologii headless daje możliwość ciągłego rozbudowywania funkcjonalności po stronie backendu bez konieczności ingerowania w kod po stronie frontendu. Ma to szczególne znaczenie przy dodawaniu kolejnych opcji płatności czy też sposobów dostawy.

Inne kluczowe rozwiązania ułatwiające sprzedaż

Platforma e-commerce została w pełni zintegrowana z Subiektem, pozwalając na:

 • pełną integrację stanów magazynowych,
 • przekazywanie zamówień z odpowiednią stawką VAT dla danego kraju,
 • kompleksową obsługę zamówień pod względem księgowym niezależnie, z jakiego źródła pochodzi zamówienie (sklep internetowy, Allegro, zewnętrzny marketplace), w tym automatyczną wysyłkę faktur i innych dokumentów księgowych,
 • dodawanie nowych produktów w panelu administracyjnym sklepu, co automatycznie tworzy odpowiedni produkt w Subiekcie.

Platforma e‑commerce została w pełni zintegrowana z Allegro, dając możliwość:

 • pełnej obsługi zamówień, w tym ustawiania statusów zamówień, wysyłki faktur (wraz z numerem aukcji) i informacji o nadaniu paczek,
 • automatycznej wysyłki wiadomości SMS lub e‑mail z prośbą o wybór wariantu produktu,
 • jednoczesną obsługę wielu kont Allegro.

Połączenie zróżnicowanego asortymentu z przemyślaną strategią marketingowo-sprzedażową to jeden z filarów sukcesu firmy Podlasiak. Drugim stała się platforma e-commerce, która dzięki nieprzerwanemu rozwojowi i wprowadzaniu nowych funkcji i rozwiązań pozwala na dotarcie do klientów z Polski i zagranicy w sposób dużo łatwiejszy niż wcześniej. Zaproponowane podczas analizy biznesowej rozwiązania umożliwiły pełną automatyzację wielu procesów, co było kluczowe w takim modelu sprzedaży.

“Na efekty i potwierdzenie tego, że podjęliśmy dobrą decyzję, nie trzeba było długo czekać. Po zoptymalizowaniu i dopracowaniu sklepu internetowego obrót sukcesywnie wzrastał. W pierwszym roku odnotowaliśmy 100% wzrost sprzedaży. Kolejne lata przynosiły kilkukrotne wzrosty sprzedaży.”

Emil Kotowicz
Project Owner, Łazienka Rea

Następne Case Study

Migracja na elastyczną platformę

Zobacz case study

Jak możemy pomóc Twojej firmie?

Zostaw swoje dane kontaktowe, a my odezwiemy się do Ciebie

Prosimy, wprowadź swoje imię i nazwisko.
Prosimy, wprowadź swój adres e-mail.
Prosimy, wprowadź swój numer telefonu
Prosimy, wprowadź nazwę swojej firmy
Prosimy, wyraź zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Porozmawiaj z naszym działem handlowym

Doradzamy jak stworzyć, rozwijać lub bezpiecznie zmienić platformę sprzedaży przy różnych modelach handlowych.

Adam Kubala New Business Manager +48 572 338 023 Pokaż e-mail