Podlasiak to międzynarodowa marka, która powstała w 1994 roku. Firma dostarcza swoim klientom wyroby ułatwiające życie codzienne. Są wśród nich produkty oświetleniowe, wyposażenie łazienek i wnętrz, a także artykuły ogrodowe. Przedsiębiorstwo ma prawie 30‑letnie doświadczenie w produkcji, projektowaniu i tworzeniu nowych kolekcji.
Podlasiak jest właścicielem takich marek, jak: Rea, Tutumi, Toolight oraz Bluegarden. Przez wiele lat sprzedaż produktów do klienta końcowego prowadzona była w ponad 20 placówkach stacjonarnych na terenie całego kraju, jednakże od 2005 roku firma kładzie nacisk na inwestycje w sektorze e-commerce. Początkowo działania sprzedażowe prowadzone były na portalu Allegro, a po zyskaniu renomy Podlasiak rozszerzył dystrybucję na rynki zagraniczne, docierając do klientów z obszarów B2B i B2C. Powstał wtedy sklep online, który łączył wszystkie kanały sprzedaży w jednym miejscu. Obecnie firma posiada jeden sklep stacjonarny, a sprzedaż internetowa stała się głównym sposobem na dystrybucję produktów.
Na początku działalności firmy sprzedaż online była procesem wymagającym wielu pracowników – część osób drukowała paragony, część dowody sprzedaży, które po sparowaniu dokumentów trafiały do magazynu do kompletacji. Procedury były niedopracowane i czasem prowadziły one do błędów. W końcu, po kilku latach wzrostu sprzedaży, nadszedł czas na rozwiązanie, które upraszcza procesy i w pełni je automatyzuje. Dzięki zaproponowanym przez ’merce rozwiązaniom opartym na rozbudowanej analizie biznesowej firma Podlasiak mogła znacząco zwiększyć sprzedaż. Stała się ona procesem w pełni zautomatyzowanym, który wyeliminował wiele pojawiających wcześniej się błędów i przeszkód.
“Nowa platforma przyniosła optymalizację wielu procedur, co pozwoliło nam skupić się na zadaniach i projektach rozwojowych, a nie, jak dotychczas, na pracy nad zadaniami koniecznymi i powtarzalnymi.”
Dużym wyzwaniem projektowym dla firmy Podlasiak było uproszczenie sprzedaży oraz połączenie wielu kanałów i rynków w jednym miejscu.
Nowy system pozwolił za pomocą jednej platformy e-commerce nie tylko zarządzać tymi aliasami, ale także wszystkimi zamówieniami spływającymi z każdego z nich. Dzięki temu administrator może w łatwy sposób przeglądać pojawiające się w systemie zamówienia. Posiada też informacje o płatnościach dokonanych za pomocą różnych operatorów i bramek płatności. Może on także zdobyć informacje o nadanych przesyłkach wraz z ich numerami i statusami, niezależnie, na który rynek wysyłane są produkty. Sprzedaż cały czas jest rozwijana i poza istniejącymi obecnie 18 wersjami językowymi, w najbliższym czasie pojawią się kolejne.
“Bliskość kategorii produktowych, które oferuje sklep tutumi.pl oraz marka Rea wraz z Toolight sugerowały, aby stworzyć jeden duży sklep. Jednakże dobrym pomysłem okazało się rozbicie asortymentu na 3 store-fronty, co pozwoliło nam zapanować nad wszystkimi produktami. Skutkiem tego jest dostarczenie do odbiorcy sklepu z towarem, którego aktualnie szuka: Rea – wyposażenie łazienek, Toolight – oświetlenie, Tutumi – wyposażenie wnętrz. Zarządzanie, marketing i wszystkie procesy logistyczne są dzięki temu doskonale uporządkowane.”
Ten sam panel pozwala na rozbudowane zarządzanie kartotekami produktów, których na tę chwilę jest ponad 6 tysięcy. To jednak nie wszystko. Sprzedaż bezpośrednio przez sklep internetowy została poszerzona o polskie i zagraniczne platformy marketplace. Wykorzystano do tego dziesiątki feedów produktowych. To za ich pomocą, automatycznie na wybranym marketplace wystawiane są towary z opisami w różnych językach.
Zastosowanie rozwiązań opartych na technologii headless daje możliwość ciągłego rozbudowywania funkcjonalności po stronie backendu bez konieczności ingerowania w kod po stronie frontendu. Ma to szczególne znaczenie przy dodawaniu kolejnych opcji płatności czy też sposobów dostawy.
Platforma e-commerce została w pełni zintegrowana z Subiektem, pozwalając na:
Platforma e‑commerce została w pełni zintegrowana z Allegro, dając możliwość:
Połączenie zróżnicowanego asortymentu z przemyślaną strategią marketingowo-sprzedażową to jeden z filarów sukcesu firmy Podlasiak. Drugim stała się platforma e-commerce, która dzięki nieprzerwanemu rozwojowi i wprowadzaniu nowych funkcji i rozwiązań pozwala na dotarcie do klientów z Polski i zagranicy w sposób dużo łatwiejszy niż wcześniej. Zaproponowane podczas analizy biznesowej rozwiązania umożliwiły pełną automatyzację wielu procesów, co było kluczowe w takim modelu sprzedaży.
“Na efekty i potwierdzenie tego, że podjęliśmy dobrą decyzję, nie trzeba było długo czekać. Po zoptymalizowaniu i dopracowaniu sklepu internetowego obrót sukcesywnie wzrastał. W pierwszym roku odnotowaliśmy 100% wzrost sprzedaży. Kolejne lata przynosiły kilkukrotne wzrosty sprzedaży.”