Ponad 50% badanych przyznaje, że bieżące wydarzenia mają wpływ na to, jakich wyborów zakupowych dokonują. Choć marketplace to nadal istotny kanał sprzedaży (86% ankietowanych Polaków korzysta z Allegro), to w żadnym wypadku nie jedyny – żyjemy w czasach omnichannel, co oznacza, że klienci chcą mieć dostęp do oferty w różnych miejscach. To tylko dwa wnioski płynące z niedawnego raportu Atena "Jak Polacy szukają i kupują produkty w Internecie?" Jakie są pozostałe?

Prowadząc sklep internetowy trzeba znać swoich klientów: wiedzieć, czego i gdzie szukają, co jest dla nich ważne i jakie kanały wykorzystują. Ta wiedza jest kluczowa, bowiem ma bezpośrednie przełożenie na atrakcyjność i skuteczność oferty. Oto prosty przykład - Polacy chętnie wykorzystują porównywarki cenowe, w tym Ceneo, z której korzysta prawie 30% badanych. Pomijając ten kanał sprzedaży w strategii, można nie wykorzystać sporego potenciału. Dlatego w e-commerce tak ważne jest, aby regularnie sprawdzać nawyki klientów, trendy rynkowe i mądrze je wykorzystywać do maksymalizacji sprzedaży.

Gdzie sprzedawać online?

Jak donosi raport Ateny, 30% badanych Polaków rozpoczyna poszukiwania produktów na najpopularniejszej platformie sprzedażowej w Polsce - Allegro. 18% wykorzystuje w tym celu wyszukiwarkę Google. Gdzie jednak finalnie składamy zamówienie na upatrzony produkt? Oto odpowiedzi:

Z tych danych płynie ważny wniosek – warto wdrożyć model omnichannel. Bo choć ponad 50% osób składa zamówienie na Allegro to wyraźnie widać, że inne kanały także odgrywają dużą rolę. Co piąty kupujący skieruje się do sklepu internetowego, 3% wybierze sklep stacjonarny, a ponad 10% skorzysta z innego kanału sprzedażowego. Warto w tym miejscu podkreślić, że rośnie rola Google. W tym roku 18% ankietowanych przyznało, że właśnie w tej wyszukiwarce rozpoczyna poszukiwania produktu – to wzrost o 6 p.p. w porównaniu z badaniem z 2021.

Informacje na temat produktów - czego szukają klienci?

W e-commerce szalenie ważne jest odpowiednie zaprezentowanie produktu. Obejmuje to nie tylko zdjęcia, ale również wyczerpujące informacje na temat oferowanego towaru. Z badania wynika, że jako sprzedawca powinieneś skupić się sześciu kategoriach informacji związanych z Twoim towarem. Oto one:

  • Cena
  • Dostępność
  • Szczegółowe parametry
  • Opinie
  • Promocje i akcje specjalne
  • Najlepsze produkty w danej kategorii

Z jakich urządzeń korzystają Polacy kupujący online?

Omnichannel to także kanały mobilne. Oferta musi być łatwo dostępna z poziomu smartfona i tabletu. Oznacza to, że potrzeba (minimum) w pełni responsywnej i sprawnej wersji sklepu. Tego zresztą też wymaga samo Google, bowiem zgodnie z wdrażaną polityką mobile-first indexing, to właśnie wersja mobilna jest oceniana i indeksowana przez Google, nie ta desktopowa. To tego warto zwrócić uwagę na rosnącą populatność takich rozwiązań jak PWA czy aplikacje mobilne. Dzięki nim, klienci łatwo mogą brać udział w dodatkowych inicjatywach podejmowanych przez sklepy - np. w programach lojalnościowych.

Wykorzystywane formy dostawy i płatności

Jeśli chodzi o dostawy, w 2022 liderem był odbiór zamówienia w wybranym punkcie, takim jak paczkomat lub sklep Żabka. Taką formę odbioru zamówienia wybiera aż 49% badanych. Przesyłki kurierskie także są popularne – 41% odpowiedzi. A jak sytuacja wygląda w płatnościach? Prym wiodą szybkie płatności. Widać także, że czas portfeli elektronicznych w Polsce jeszcze nie nadszedł – ich popularność wręcz zmalała w ciągu ostatniego roku.


Wynika z tego, że aby sklep stale się rozwijał i przyciągał zainteresowanych klientów, trzeba zagwarantować dostępność wszystkich najpopularniejszych form dostawy i płatności.

Co jest ważne dla Polaków w zakupach w sieci?

Trzy najważniejsze motywatory do zakupów online to atrakcyjna cena, dostępność produktu i darmowa dostawa. Ważnych jest jednak szereg innych elementów:

Powyższe dane to gotowa lista kwestii, o które należy zadbać, aby klienci chętnie wracali do sklepu. Poza atrakcyjnymi cenami, ważny jest sam przebieg zakupu. Obejmuje to zarówno sam proces składania zamówienia, jak i metody wysyłki i ewentualnego zwrotu zamówienia. Ponadto warto zadbać o cenę dostawy - wielu klientów ceni darmową dostawę, a dla prawie 10% z nich to główny powód kupowania w Internecie.

Podsumowanie: czy sklep rozwija się razem z rynkiem?

E-commerce to dynamicznie rozwijający się sektor. Każdego roku pojawiają się setki nowych sklepów, a tysiące nowych klientów decydują się złożyć pierwsze zamówienie. Oferta jest coraz szersza, tak samo jak konkurencja, a same zakupy coraz szybsze i wygodniejsze. Wreszcie pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne i marketingowe wspierające proces kupowania online. Nadążanie za tymi wszystkimi zmianami może stanowić pewne wyzwanie. Ale zdecydowanie warto to robić, ponieważ w ten sposób mamy pewność, że sklep działa i wygląda tak, jak tego oczekują klienci.

Jeśli więc szukasz platformy e-commerce, która pomoże spełniać oczekiwania klientów i nadążać za zmianami rynkowymi – zachęcamy do poznania naszej platformy. Skontaktuj się z nami już dzisiaj, aby poznać szczegóły.