Aplikacja mobilna stała się kluczowym kanałem sprzedaży dla wielu dużych marek. Globalne badania wykazują, że 95% najważniejszych rynkowych graczy zainwestowało w rozwój mobilnych rozwiązań, przy czym 74% z nich podkreśla, że nakłady te cechuje wysoki wskaźnik ROI. Dla liderów eCommerce jest ona sposobem na budowanie przewagi konkurencyjnej, zwiększenie konwersji oraz dostarczanie spersonalizowanych doświadczeń zakupowych. Obecnie, po kilku latach dominacji dużych firm pojawia się w tym obszarze miejsce dla średnich przedsiębiorstw, wszystko dzięki zmieniającej się technologii.

Mobilny trend, który przyśpieszył rozwój technologii

W 2023 roku konsumenci wydali 35% całego budżetu przeznaczonego na zakupy online w mobilnych aplikacjach. Porównują te wydatki z rokiem 2022 możemy mówić o 10% wzroście. Według badania przeprowadzonego przez dostawcę usług płatności odroczonych Klarna, aż 68% konsumentów stwierdza, że chętniej dokonuje zakupów za pomocą urządzeń mobilnych i wykorzystuje do tego dedykowane aplikacje. Warto dodać, że aż 79% przedstawicieli pokolenia Z oraz 77% Millenialsów częściej sięga po mobilne zakupy w porównaniu do sytuacji sprzed dwóch lat. 

Rynkowe zmiany wymusiły na liderach, by ci zaczęli inwestować w technologię, która będzie odpowiedzią na potrzeby kupujących. W naszym kraju z kanałów mobilnych korzystają klienci takich marek, jak New Balance, Rossmann, Empik, Żabka, czy też Lidl. Firma LPP polski gigant z branży fashion opublikował w grudniu 2023 roku informację, że 50% wszystkich zakupów dokonywanych online, pochodzi właśnie z aplikacji mobilnych.

Aplikacja mobilna w standardzie platformy

Według Buildfire średniej wielkości przedsiębiorstwa dostrzegają obecny trend mobilny i aż 55% z nich wyraża chęć stworzenia rozwiązania, które przyczyni się do zwiększenia sprzedaży. Merchanci wykorzystujący przestarzałe, a czasami wręcz archaiczne technologie, nie podejmują tematu inwestycji w aplikacje ze względu na obawy związane z wysokimi kosztami wdrożenia. Należy pamiętać, że koszty stworzenia aplikacji mogą równać się, a nawet przewyższać, koszty stworzenia zupełnie nowej platformy eCommerce, która posiada ją już w standardzie.

Aplikacja w standardzie platformy wdrożona przez Merce.com dla New Balance Poland

Odpowiedzią na ich potrzeby może być stworzona przez Merce.com S.A, platforma eCommerce, która w cenie wdrożenia posiada już aplikację mobilną dostosowaną do urządzeń z systemami iOS i Android. To rozwiązanie przygotowane zostało z myślą o przedsiębiorcach, którzy potrzebują szybkiego, pewnego technologicznie wdrożenia. Takiego, które odbędzie się w ustalonym budżecie i czasie. Ten sposób dostarczania rozwiązań mobilnych opartych na jednym kodzie to optymalizacja kosztów, której brakowało dotychczas na rynku. 

Wpływ architektury headless commerce na rozwiązania mobilne

Headless jest to koncepcja z zakresu szeroko rozumianych rozwiązań IT. Stanowi architekturę, w której oddzielona jest warstwa prezentacji aplikacji lub sklepu czyli (front-end) od zaplecza technicznego (back-end). W tego rodzaju technologii komunikacja między kolejnymi warstwami odbywa się za pomocą API i GraphQL. Wdrożenia tego typu pozwalają na uruchomienie w ramach wykorzystania jednego kodu źródłowego wielu storefrontów. Inaczej mówiąc, jeden backend może obsługiwać kilka kanałów sprzedaży jednocześnie.  Dodatkowo wykorzystanie API pozwala na szybką i łatwą integrację z aplikacjami zewnętrznymi na przykład firmami kurierskimi, operatorami płatności, co bywało kłopotliwe w monolitycznej architekturze.

W jakich branżach sprawdzi się mobilna aplikacja zakupowa?

Aplikacje stanowią doskonałe rozwiązanie, które pomaga skalować sprzedaż. Ponad 94% konsumentów ma je zainstalowane na swoich telefonach komórkowych. Średnia wartość koszyka w tym kanale przewyższa tę na desktopie, zaś wskaźnik konwersji jest nawet 4-krotnie wyższy. Za ich pomocą zakupy robią klienci sklepów oferujących towary z branży modowej, kosmetycznej, w sektorze FMCG, a także w księgarniach i sklepach multimedialnych.

Warto dodać, że staje się ona nieodłącznym elementem zakupów powtarzalnych i jest wykorzystywana przede wszystkim przez marki, które kładą nacisk na budowanie lojalności klienta. Strategia ta pozwala tym firmom zwiększyć przychody o 2,5 raza szybciej, niż robią to inne przedsiębiorstwa w branży. Dodatkowo osiągają one wskaźnik zwrotu z inwestycji nawet 5 razy wyższy niż pozostałe marki.

Aplikacja mobilna trendem na 2024 rok

Zmieniający się rynek i zachowania klientów pozwalają postawić tezę, że firmy inwestujące w sprzedaż online powinny bardziej zainteresować się rozwojem kanałów sprzedaży, które wykorzystują mobilne rozwiązania. Szczególnie, że spadający koszt budowy aplikacji, który w 2023 roku był niższy o 30% niż rok wcześniej, przekłada się na koszt dotarcia do pojedynczego klienta. Początek roku to najlepszy czas na działanie w tym obszarze. Nowe budżety przeznaczone na inwestycje oraz możliwość rozłożenia projektu w czasie, by był on gotowy na największe skoki sprzedaży, to tylko dwa z powodów, dla których warto podjąć tę ważną biznesowo decyzję.