Okres pandemii sprawił, że ponad połowa e-sklepów odnotowała zwiększony ruch na stronach internetowych. Opublikowany niedawno raport Technologie i marketing w e-commerce pokazuje, że 44% procent sprzedawców korzystających z platform e-commerce w chmurze to przedsiębiorstwa duże, zatrudniające 500 i więcej pracowników. Duzi gracze rynkowi szybko dostrzegają istotne wyzwania w obsłudze kupujących w odniesieniu do wykorzystywanej infrastruktury technologicznej. Dlatego też wybierają taką drogę cyfrowej transformacji, która pozwoli im poradzić sobie z takimi wyzwaniami jak skalowalność i wydajność systemów e-commerce. Jednym ze sposobów rozwiązania tych problemów jest wybór rozwiązania e-commerce opartego na chmurze.

E-commerce potrzebuje sprawdzonych technologii

Rynek e-commerce urósł w 2020 roku o prawie 34%, spowodowane było to wydarzeniami związanymi z pandemią. Zakłada się, że sprzedaż online w 2021 roku także urośnie, jednak będzie to wzrost na poziomie 14%. 47% kierowników ds. handlu detalicznego uważa, że globalna pandemia przyspieszyła proces adopcji rozwiązań chmurowych w ich firmach. Eksperci firmy Forrester uważają, że rozwiązania chmurowe przyczynią się do dalszego rozwoju sprzedaży online.

Źródło: Statista

Zwiększona sprzedaż oraz ruch na stronach sklepów spowodowały problemy z przedstawieniem ofert klientom, a także z dostępnością do zakupów na niektórych ze stron, które spowodowane były problemami technologicznymi występującymi po stronie serwerów. Wspomniany na początku raport pokazuje, że na pierwszy plan wysuwają się „problemy z dostępnością systemów – 27% e-sklepów odnotowało wydłużony czas ładowania stron, 21% przestoje w funkcjonowaniu platformy, a 20% problemy z ładowaniem się zdjęć, wideo lub innych elementów oferty. W rezultacie potencjalni klienci zrezygnowali z finalizacji zakupu, co bezpośrednio przełożyło się na wzrost wskaźnika porzuceń koszyka - 18% wskazań.

Chmura stała się swoistym remedium na tego typu problemy, jednakże ogromne znaczenie ma rodzaj wybranego rozwiązania, dostawca, jego możliwości itd. Z przebadanych w Polsce firm e-commerce 58% korzysta z infrastruktury opartej na chmurze. Do głównych korzyści biznesowych związanych z tym modelem, sprzedawcy zaliczają możliwość łatwego zwiększenia wolumenu sprzedaży 40%, większą skalowalność i możliwość rozwoju platformy 35% oraz krótszy time-to-market 30%. Jednakże wielu ankietowanych dyrektorów ds. handlu zauważa, że wykorzystane przez nich rozwiązania nie zawsze są zadowalające. Zresztą pokazuje to dobrze poniższy wykres.

Źródło: Technologie i marketing w e-commerce

Niewłaściwie dobrana i wdrożona infrastruktura serwerowa może przysporzyć wiele problemów. Firmy borykają się z nieaktualnymi informacjami dotyczącymi stanów magazynowych, tak deklaruje 23% ankietowanych sprzedawców, co zaś przekłada się na problemy z terminowym przetwarzaniem zamówień - tak odpowiedziało 19% ankietowanych. To także potencjalne problemy z bezpieczeństwem i nieprzewidzianym wzrostem wydatków na IT.  

Dlaczego szybkość i stabilność działania jest tak ważna?

Przede wszystkim awarie to strata pieniędzy. Pisaliśmy o tym w artykule o Black Friday. „Platforma dystrybucji produktów gepard.io podaje, że J.Crew, marka sprzedająca, ubrania online, z powodu awarii witryny w Black Friday straciła zamówienia o wartości siedmiuset siedemdziesięciu pięciu tysięcy dolarów (w ciągu zaledwie jednego dnia). Strona była nieaktywna tylko przez pięć godzin. Tego samego dnia z obciążeniem nie poradził sobie Walmart, co według ekspertów mogło kosztować firmę nawet dziewięć milionów dolarów. Dziewięć milionów w sto pięćdziesiąt minut! Amerykańska sieć sklepów Costco straciła w ten sposób jedenaście milionów.”

Wśród ankietowanych w Polsce właścicieli i pracowników e-commerce wielu z nich nie potrafi oszacować, jakie straty ponoszą podczas takich awarii.

Źródło: Technologie i marketing w e-commerce

Chmura sprawdza się w e-commerce

Chociaż sama chmura nie jest taką nowością, jaką była kilka lat temu, to niektóre firmy wciąż wahają się i obawiają się jej integracji z procesami firmy. Poniżej przedstawiamy pięć najważniejszych zalet usług w chmurze dedykowanej dla e-commerce.

Skalowalność - cloud computing zaspokaja dynamiczne potrzeby e-commerce. Umożliwia firmom skalowanie zasobów w oparciu o takie czynniki jak zwiększony ruch, wyzwania biznesowe lub zmiany sezonowe.

Stabilność - wysoka niezawodność działania rozwiązań chmurowych, daje pewność, że możemy czuć się bezpiecznie, nawet podczas ogromnych skoków ruchu (takich jak wyprzedaże w Czarny piątek lub podczas kampanii promocyjnych.

Bezpieczeństwo - chociaż oferty dostawców rozwiązań chmurowych różnią się od siebie, to warto pamiętać, że chmura to gwarancja bezpieczeństwa i spełnianie wymogów stawianych na przykład przez RODO. Dodatkowo rozwiązanie to pozwala na lepsze zabezpieczenie naszej infrastruktury na przykład przed atakami DDoS lub innymi zagrożeniami.

Prędkość - 79% kupujących, którzy nie są zadowoleni z szybkości działania witryny jest mniej skłonnych do ponownego zakupu na stronie. Migracja do chmury pozwala poprawić wydajność i szybkość działania sklepu internetowego.

Oszczędności - prawidłowo zaplanowana i wdrożenia chmura w e-commerce może znacznie obniżyć koszty hostingu w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami. Dodatkowo wiele firm oferujących rozwiązania e-commerce oferuje nie tylko wdrożenie platformy, ale także jej utrzymanie, co niweluje koszty „postawienia” i utrzymania własnych serwerów fizycznych.

Źródło: Technologie i marketing w e-commerce

Pomimo wielu korzyści, transformacja organizacji pod rozwiązania chmurowe może być trudnym procesem. Niezbędne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy i wyszkolonych pracowników, dobrą praktyką jest outsourcing tego rozwiązania. Lekarstwem na takie zdarzenia może być Kubernetes. Jest to technologa Google dla firm, której korzyści zaczynają być coraz bardziej doceniane. „Dla właścicieli e‑sklepów najważniejsza jest jednak informacja, że połączenie rozwiązań hybrydowych z oprogramowaniem Google pozwala na zwiększanie zasobów serwerowych praktycznie w kilka minut nawet o kilkaset procent. Dzięki temu nie dochodzi do sytuacji, kiedy to nasza strona nie jest aktywna przez kilka godzin.” Możemy się pochwalić, że w Merce w przypadku tego rozwiązania mamy zerowy (lub bliski zera) downtime poszczególnych usług. Oznacza to, że sklepy naszych klientów zawsze są online, nawet przy bardzo dużych obciążeniach stron. Więcej o samym Kubernetesie można przeczytać w jednym z naszych poprzednich wpisów.

Jaką chmurę wybrać dla sklepu internetowego?

Bezpieczeństwo i stabilność działania chmury to jednak nie tylko oprogramowanie. Ważna jest też sama infrastruktura. Na rynku najbardziej powszechnymi rozwiązaniami są chmury oferowane w modelu single‑tenant i multi‑tenant. Obok wielu zalet posiadają one także wady, wymuszają na przedsiębiorcach konieczność licznych ustępstw. Dlatego też zbudowaliśmy w Merce autorskie rozwiązanie hybrydowe. Korzystają z niego coraz częściej wymagający pewności działania serwerów przedsiębiorcy. Model hybrid‑tenant oferuje przede wszystkim niezależną bazę danych, odizolowane środowisko, automatyczną skalowalność i automatyczne aktualizacje funkcji. Wykorzystanie hybrid‑tenant pozwala przedsiębiorstwom operować w autonomicznym i bezpiecznym środowisku, a jednocześnie gwarantuje ww. skalowalność, regularne aktualizacje i ograniczenie kosztów, nie tylko technologicznych, ale także nakładów pracowniczych.

Jak skutecznie wdrożyć chmurę w e-commerce?

Istnieje wiele etapów wdrażania rozwiązań chmurowych do e-commerce. Zależne są one od wielu rzeczy, na przykład od potrzeb biznesowych oraz samego celu, w jakim chmura jest wdrażana. Podczas wielu wdrożeń wyróżniliśmy 5 głównych kroków, które muszą zostać wykonane wraz z naszymi klientami, by optymalnie wdrożyć wspomniane rozwiązanie w sklepie internetowym.

Wizualizacja potrzeb - zrozumienie, gdzie jesteśmy i gdzie chcemy być. Jest to ważna część procesu, bo pozwala jaśniej nakreślić potrzeby organizacji. Warto tutaj zadać sobie takie pytania:

 • Jakie są główne powody, dla których Twoja organizacja zastanawia się nad chmurą?
 • Jakich możliwości potrzebujesz?
 • Czy potrzebujesz większej elastyczności i skalowalności?

Strategia działania - to punkt, który zawsze przechodzimy z naszymi klientami. Nie zawsze mają oni odpowiednią wiedzę, by zaplanować kolejne etapy wdrożenia. Nasi specjaliści wiedzą, jak zrobić to bezpiecznie, bez narażania baz danych na utratę.

Plan pracy - czyli ustalenie agendy, drogi którą będziemy podążać podczas wdrożenia. Zrozumienie tego, co należy zrobić, kiedy i jak, ma kluczowe znaczenie dla udanej implementacji chmury dla e-commerce. Ważne są tu między innymi:

 • Zakres prac oraz ich termin.
 • Odnalezienie zależności pomiędzy systemami.
 • Ustalenie kryteriów wykonania prac i ich akceptacji.

Wdrożenie - czyli tak naprawdę wykonanie przygotowanego planu. Niezależnie od tego, czy budujemy nową infrastrukturę, czy przenosimy aplikację lub sklep do chmury musimy pamiętać o:

 • Działaniu zgodnie z przyjętym planem.
 • Trzymaniu się kryteriów akceptacji.
 • Udostępnianiu wyniki podczas każdego z etapów wdrożenia.

Optymalizacja i prace powdrożeniowe - warto mieć na uwadze, że wdrożenie chmury nie kończy się wraz z wykonaniem ostatnich działań. Teraz następuje etap kontroli, prac dodatkowych oraz optymalizacji, które mogą jeszcze bardziej poprawić działanie i stabilność sklepu internetowego.

Dlatego wielu właścicieli sklepów internetowych decyduje się na “przerzucenie” tej części prowadzenia e-biznesu na specjalistów, takich jak Merce. Daje to bezpieczeństwo wdrożenia, stałe zaplecze technologiczne i ludzkie, a także pozwala na obniżenie kosztów hostingu.

Trendy technologiczne w e-commerce, które opierają się na chmurze

Oprócz przynoszenia wielu korzyści firmom z branży e-commerce, transformacja w chmurze umożliwia również przyspieszenie działania na innych obszarach związanych z technologią. Oto najważniejsze z nich:

Big Data / Business Intelligence

Ilość gromadzonych i przetwarzanych przez firmy  danych jest ogromna. Firmy e-commerce nie są wyjątkiem. Przy odpowiednim połączeniu platform e-commerce z narzędziam analitycznymi możemy:

 • Lepiej zrozumieć mapę podróży klienta;
 • Uzyskać lepszy wgląd we wszystkie procesy;
 • Przewidywać zmiany popytu i sezonowe skoki sprzedaży;
 • Optymalizować ceny;

Sztuczna inteligencja

Wielu sprzedawców w dużym stopniu polega na sztucznej inteligencji, aby zwiększyć personalizację i zapewnić lepszą obsługę klienta. Niektóre firmy integrują sztuczną inteligencję z wirtualnymi asystentami i chatbotami oraz platformami obsługi klienta. Inni koncentrują się na prognozowaniu popytu, aby dokonywać mądrzejszych wyborów w zakresie strategii promocji cyfrowej. Ale przede wszystkim e-commerce potrzebuje sztucznej inteligencji do hiperpersonalizacji, która przeniesie doświadczenie zakupowe na wyższy poziom.

Omnichannel  i doświadczenie zakupowe

Niezależnie od tego, czy mówimy o mediach społecznościowych i zakupach mobilnych, czy przechodzeniu z online do offline, granica między nimi zaciera się. Niektóre firmy e-commerce (takie jak Alibaba) już eksperymentują z rozwiązaniami IoT i algorytmami uczenia maszynowego, aby zaangażować większą liczbę klientów. Pomoże to również firmom usprawnić ich działania w zakresie marketingu cyfrowego, w szczególności skierowane do klientów, którzy wolą szukać informacji online i kupować offline.

Usprawnienia zaplecza biurowego i przepływu towarów

Wdrożenie chmury w e-commerce może znacznie usprawnić zarządzanie zapasami, usprawnić łańcuchy i procesy dostaw. Wiele firm zajmujących się handlem elektronicznym poszukuje samouczących się, predykcyjnych, adaptacyjnych i inteligentnych systemów. Pomagają one firmom ulepszyć i spersonalizować obsługę klienta oraz zmniejszyć koszty ogólne zapasów.

e-Sklepy muszą wybierać sprawdzoną technologię

Jak widać temat rozwiązań chmurowych jest znany na rynku, jednakże nadal wielu sprzedawców broni się przed przejściem na tę infrastrukturę. Może być to spowodowane wieloma czynnikami, jednakże warto mieć na uwadze to, że z ponad 50% sklepów internetowych, które już korzystają z chmury 96% nie napotkało nigdy problemów z jej działaniem, co więcej sklepy te poradziły sobie bez problemów podczas pików sprzedażowych.

Jeśli masz więcej pytań dotyczących wdrożeń i rozwiązań opartych na chmurze to zapraszamy do kontaktu lub dyskusji. Jeśli Twoja firma potrzebuje rozwiązań z zakresu digital commerce, także zapraszamy do kontaktu, bowiem nasze rozwiązanie jest elastycznie, intuicyjne i pozwala na swobodę jego integracji.