Polski rynek eCommerce jest nasycony i przedsiębiorcy szukają nowych sposobów na zwiększenie sprzedaży. Wśród wielu opcji skalowania biznesu, warto zwrócić uwagę na rozwój sprzedaży transgranicznej. Jak pokazują badania między 2017 a 2021 rokiem, trzykrotnie zwiększyła się liczba polskich przedsiębiorstw sprzedających swoje towary i usługi poza granicę kraju. Natomiast tylko w 2022 roku ponad 50% przedsiębiorców rozszerzyło swoją działalność na innych rynkach niż polski. 

Sprawdzone sposoby ekspansji na zagraniczne rynki 

Najbardziej popularną drogą rozpoczęcia sprzedaży cross-border jest marketplace. Niemniej samodzielne działania na takiej platformie mogą być wyzwaniem, wymagając przy tym wsparcia agencji, co generuje dodatkowe koszty, związane z prowizjami za obsługę sprzedaży. Istotnym aspektem jest także trudność budowania wizerunku marki, co uniemożliwia budowanie jej świadomości.

Sprzedaż zagraniczną można również realizować poprzez własny eCommerce. Umożliwia to przedsiębiorcom większą kontrolę nad marką i promowaniem jej na zagranicznych rynkach. Niemniej jednak, aż 54% przedsiębiorców deklaruje, że sporym wyzwaniem podczas wdrażania sprzedaży cross-border jest m.in. zbyt małe doświadczenie w kampaniach marketingowych na innych rynkach.

Firmy z Chin są świadome tych i innych wyzwań i dlatego od jakiegoś czasu z sukcesem skupiają się na technologiach mobilnych. Rada Rozwoju Handlu Hongkongu w swojej komunikacji do przedsiębiorców z Azji wskazuje, że firmy powinny zwrócić uwagę, że w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, aż 80% konsumentów woli robić zakupy za pośrednictwem aplikacji. Według organizacji firmy eCommerce z Azji chcąc wykorzystać nasz rynek, muszą priorytetowo potraktować zaspokojenie potrzeb konsumentów, oferując przyjazne dla użytkownika rozwiązania mobilne. Chińskie firmy mogą w ten sposób sprzedawać na wybranych rynkach, jednocześnie omijają lokalnych graczy. Ich strategia się sprawdza, bowiem już na początku 2023 r. nastąpił znaczący wzrost chińskiego eksportu eCommerce, wynoszący 19,9%, a jest on napędzany głównie przez Shein i Temu.

Ścieżka kampanii promocyjnej marki TEMU przekonująca do zakupów w aplikacji.
Ścieżka kampanii promocyjnej marki TEMU przekonująca do zakupów w aplikacji.

Korzyści aplikacji mobilnej w sprzedaży cross-border

Prawie połowa firm, które nie rozpoczęły sprzedaży międzynarodowej w 2022 roku, wykazała, że największym blokerem w obszarze marketingu był niewystarczający budżet. Co istotne w badaniu wskazano też na trudności z dostosowaniem komunikatów reklamowych do lokalnych odbiorców, a 52% przedsiębiorców wskazało, że problemem jest także długi proces budowania marki na zagranicznym rynku. Te i inne wyzwania potrafi rozwiązać aplikacja mobilna. 

Szybkie budowanie wizerunku, świadomości marki i zaufania

Z danych udostępnionych przez Edelman wynika, że aż 81% konsumentów uważa, że musi ufać marce, aby w ogóle rozważyć kupowanie od niej czegokolwiek. Aplikacja mobilna, która znajduje się w sklepie Google czy AppStore dodatkowo wzbudza zaufanie konsumentów, zatem inwestując w ten kanał sprzedaży, merchanci mogą w bardzo szybki sposób budować wiarygodność i zaufanie klientów.

Brak kosztownych działań SEO 

Duże firmy mają wysokie budżety na działania związane z pozycjonowaniem. Jednocześnie ostatnie lata pokazują, że czasami niewielkie zmiany wprowadzone przez Google mogą mieć bardzo negatywny wpływ na pozycję witryny, pomimo rozbudowanych kampanii. Zauważa się też, że nawet najwięksi gracze potrafią mieć milionowe spadki odwiedzin w witrynie miesiąc do miesiąca (Nprofit). Dodatkowo osiągnięcie pozycji w pierwszej piątce wyszukiwań to bardzo długi proces, który wymaga systematycznego inwestowania, dlatego też działania SEO na zagranicznych rynkach często nie przynoszą oczekiwanych rezultatów w krótkim terminie.

Personalizacja zakupów i budowanie lojalności 

Technologia mobilna pozwala na spersonalizowane podejście do potrzeb klienta. McKinsey podaje, że przedsiębiorstwa, które wyróżniają się personalizacją, generują aż o 40% większe przychody niż firmy, które nie wdrożyły takich działań. Ma to bezpośredni wpływ na budowanie lojalności. W celu retencji wielu graczy decyduje się dodawać kody rabatowe na następne zakupy, darmową wysyłkę czy inwestuje w program lojalnościowy. Do budowania lojalności można użyć mobilnych rozwiązań zakupowych. W jaki sposób? Przykładem może być AliExpress. Serwis jakiś czas temu zorganizował wyprzedaż z okazji swoich urodzin. Większość produktów była przeceniona nawet o 51%. Warunkiem skorzystania z promocji było jednak użycie aplikacji mobilnej do przeprowadzenia zakupów. Efekty tych działań zaskoczyły wszystkich, ponieważ cała akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, a aplikacja AliExpress zyskała wielu konsumentów. Marki aktywnie wspierają marketingowo swoje kanały mobilne - przykładem może być Allegro, Booking, Temu czy Homla, gdzie zakupy dokonane w tym kanale są po prostu znacznie tańsze. 

Aplikacja mobilna w standardzie platformy eCommerce 

Aplikacje mobilne kojarzą się z dużymi rynkowymi graczami, którzy mają zasoby finansowe, czasowe i osobowe na rozwijanie wielu kanałów sprzedaży. Firmy na średnim etapie rozwoju biznesowego także dostrzegają potrzebę posiadania rozwiązań mobilnych, bowiem 55% z nich wyraża chęć stworzenia takiego kanału w celu skalowania sprzedaży (Buildfire). Niemniej jednak przedsiębiorcy, którzy korzystają z przestarzałych technologicznie platform, niechętnie inwestują w kanały mobilne, obawiając się wysokich kosztów i niepewnych rezultatów. Warto zauważyć, że koszt wdrożenia aplikacji na starej technologii może być porównywalny, a nawet przewyższać koszty tworzenia nowej platformy eCommerce, która standardowo już obejmuje wdrożenie mobilnego kanału sprzedaży. Odpowiedzią na te wyzwania jest rozwiązanie od Merce.com S.A., które oferuje platformę eCommerce, wraz z możliwością stworzenia aplikacji w ramach wdrożenia

To rozwiązanie zostało stworzone z myślą o przedsiębiorcach, którzy poszukują szybkiego i pewnego technologicznie rozwiązania, z zachowaniem ustalonego budżetu i harmonogramu. Ten model dostarczania obu kanałów sprzedaży, opartych na jednym kodzie, stanowi optymalizację kosztów, która dotychczas była niedostępna na rynku.