Analiza rynku eCommerce wskazuje, że inwestycje w aplikacje mobilne przynoszą wymierne korzyści. Globalne badania wykazują, że 95% najważniejszych rynkowych graczy zainwestowało w rozwój mobilnych rozwiązań, przy czym 74% z nich podkreśla, że nakłady te cechuje wysoki wskaźnik ROI. Aplikacje mobilne w eCommerce znacząco wpływają na wyższą konwersję zakupową, większą lojalność klientów oraz wzrost średniej wartości koszyka. Dzisiejsi konsumenci, szczególnie z młodszych pokoleń, coraz częściej preferują zakupy za pomocą smartfonów, aż 79% przedstawicieli pokolenia Z i 77% millenialsów deklaruje, że kupuje mobilnie częściej niż jeszcze dwa lata temu. Aplikacje mobilne pozwalają na szybsze, wygodniejsze i bardziej spersonalizowane doświadczenia zakupowe.
Poszukiwanie nowych kanałów sprzedaży niejednokrotnie staje się celem strategicznym eCommerce, zwłaszcza w obliczu takich wyzwań jak ograniczone zaangażowanie użytkowników, wysoka rotacja klientów, kosztowna akwizycja czy trudności z budowaniem lojalności – problemów dotykających zarówno globalne marki, jak i firmy średniej wielkości. W dobie rosnących kosztów działań marketingowych, każde źródło retencji i powtarzalnego przychodu zyskuje na znaczeniu, a odpowiedzią na te wyzwania może być stworzenie dedykowanego kanału mobilnego – aplikacji, która zwiększa zaangażowanie, oferuje spersonalizowane doświadczenie i wspiera strategię omnichannel.
Urządzenia mobilne zdominowały sposób, w jaki użytkownicy przeglądają internet i dokonują zakupów. Obecnie aż 75% całego ruchu internetowego pochodzi z urządzeń mobilnych, a 60% zakupów online odbywa się za pośrednictwem smartfonów i tabletów. Oczekiwania użytkowników rosną, a aplikacje mobilne są często odpowiedzią na potrzebę szybkich i bezproblemowych interakcji z marką.
Z biznesowego punktu widzenia, aplikacje mobilne rozwiązały szereg kluczowych problemów związanych z efektywnością sprzedaży:
konwersje w aplikacjach są średnio 4 razy wyższe niż w przypadku wersji mobilnych stron
w aplikacjach mobilnych odnotowuje się 54% wzrost długości sesji w porównaniu do stron na mobile
użytkownicy aplikacji nie tylko częściej kupują, ale też wydają więcej przy każdej transakcji
zapisane dane logowania, intuicyjna nawigacja, szybszy dostęp do oferty znacząco poprawiają doświadczenie klienta
większa retencja i lojalność, dzięki powiadomieniom push, dostępności offline czy personalizowanym promocjom
Firma New Balance postanowiła wykorzystać rynkowy potencjał i stworzyć nowy kanał sprzedaży, obsługiwany przez aplikację mobilną. Jej wdrożenie było częścią większej transformacji technologicznej, która objęła również przejście na architekturę headless. Dzięki rozdzieleniu warstwy front-end od back-endu, marka zyskała elastyczność, szybkość wdrażania zmian i możliwość obsługi wielu kanałów z jednego źródła.
Technologia Raccoon Storefront, wykorzystywana w ramach platformy 'merce, pozwoliła stworzyć i utrzymać aplikację mobilną zarządzaną z jednego miejsca. Uniknięto w ten sposób konieczności podwójnego developmentu, co znacząco ograniczyło koszty i skróciło czas wprowadzania zmian.
W rezultacie aplikacja mobilna New Balance Poland jest dostępna zarówno w App Store, jak i Google Play. Najważniejsze z punktu widzenia rozwoju biznesu eCommerce są informacje, że:
w wybranych momentach mobile odpowiada za aż 85% całego ruchu
aplikacja mobilna przekłada się na większe zaangażowanie i wzrost sprzedaży
"Szukaliśmy firmy, która uwzględni w platformie nasze potrzeby. Efekt prac jest odbierany pozytywnie przez naszych klientów, a to właśnie na ich opinii zależy nam najbardziej."
Decyzja o wdrożeniu aplikacji mobilnej nie jest już wyłącznie kwestią innowacyjności, to strategiczny ruch biznesowy, który może zwiększyć sprzedaż przy niższych kosztach akwizycji, a także wzmocnić lojalność klientów i częstotliwość zakupów. W świecie, gdzie mobilność staje się standardem, aplikacja mobilna to nie tylko odpowiedź na potrzeby rynku, a przewaga konkurencyjna, którą warto wykorzystać.