Firmy sprzedające swoje towary za pomocą platform eCommerce przykładają dużą uwagę do szybkości działania storefrontu. Wydajność wpływa bowiem na wyniki SEO. Jest to w pełni uzasadnione, ponieważ ruch organiczny odpowiada za 53% działań w sieci, a 68% interakcji online zaczyna się od wyszukiwarki. Krótki czas ładowania storefrontu wpływa na doświadczenia użytkownika, co Google uwzględnia jako istotny czynnik rankingowy.
Wpływ szybkości storefrontu na wyniki wyszukiwania
Optymalizacja widoczności w wyszukiwarkach jest procesem złożonym i czasochłonnym, który może pochłaniać sporą część budżetu marketingowego przedsiębiorstwa. Specjaliści zajmujący się pozycjonowaniem wskazują, że wartościowe treści i odpowiedni link building mogą przekładać się na wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Niemniej dużą rolę w procesie tym odgrywa technologia, która jest wykorzystywana w budowie storefrontu. Analizy udostępnione przez Google ukazują, że aż 40% kupujących porzuca stronę, jeśli ładuje się ona dłużej niż 3 sekundy. Konsekwencją tego może być obniżenie pozycji strony, ponieważ wyszukiwarka uzna ją za mało przyjazną dla użytkownika.
Dlaczego warto analizować i optymalizować wyniki szybkości w Google PageSpeed Insights?
Google PageSpeed Insights jest narzędziem, które pozwala na szczegółową analizę i ocenę wydajności stron internetowych zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i desktopach. Monitorowanie tych parametrów jest kluczowe dla biznesu. Optymalizacja obrazów, efektywność kodu HTML, CSS i JavaScript oraz odpowiednia konfiguracja cache przeglądarki są niezbędne dla poprawy wyników. Regularne monitorowanie i optymalizacja parametrów nie tylko poprawia doświadczenie użytkownika, ale również wpływa ranking SEO.
Headless commerce jako katalizator zmiany
Wybór architektury IT, w tym też dobór odpowiednich frameworków do budowy storefrontów ma decydujący wpływ na wydajność i SEO. Headless commerce, czyli architektura eCommerce, w której front-end (warstwa prezentacyjna) i back-end (warstwa serwerowa) są oddzielone, także ma wpływ na optymalizację szybkości i wyniki w Google PageSpeed Inside. W tradycyjnych rozwiązaniach interfejs użytkownika (UI) jest ściśle zintegrowany z logiką biznesową i bazami danych. Headless commerce pozwala na większą elastyczność i skalowalność, umożliwiając niezależne aktualizacje i modyfikacje front-endu bez wpływu na back-end.
Budując platformę 'merce opracowaliśmy własne podejście do technologii. Korzystając z Raccoon Storefront, interfejsu front-endowego headless commerce skupiliśmy się na: szybkość wyświetlania treści, ładowaniu strony, optymalizacji obrazów i grafik oraz kodu.
Oprogramowanie uznanie przez światowych ekspertów SEO
Badanie Hubspot’s State of Marketing ukazuje, że wydatki na pozycjonowanie stale rosną. Prognozuje się, że na działania związane z SEO i contentem w najbliższych latach przeznaczy się o około 15-20% więcej niż obecnie. Rosnące koszty wymuszają na przedsiębiorcach poszukiwania nowych rozwiązań optymalizacji SEO. Nasza realizacja dla marki OCHNIK pokazuje, w jaki sposób technologia przyczyniła się do poprawy kluczowych wskaźników w zakresie optymalizacji widoczności w wyszukiwarce.
Marka Ochnik to producent i sprzedawca wysokiej jakości odzieży skórzanej oraz dodatków. Od lat jest liderem w branży galanteryjnej, a jej produkty są znane nie tylko w Polsce ale także za granicami naszego kraju. Firma zdecydowała się na wdrożenie przygotowanego przez 'merce Raccoon Storefront, a celem tego działania było zwiększenie widoczności marki w TOP3 i TOP10, wzrost ruchu nonbrand i poprawa wskaźników Core Web Vitals, które mają bezpośredni wpływ na budżet SEO. Inwestycja w Raccoon Storefront spowodowała, że wyniki w pomiarze rocznym wyniosły:
- wzrost widoczności w TOP3 o 151%;
- wzrost widoczności w TOP10 o 126%;
- wzrost a ruchu non-brand o 309%.
Od lat dostrzegamy zależności pomiędzy technologią, a wynikami wyszukiwania SEO. Jako producent oprogramowania wdrażamy coraz wydajniejsze frameworki i adaptujemy oprogramowanie do wyzwań współczesnego rynku eCommerce. Wykorzystanie odpowiedniego frameworku do budowy Raccoon Storefront zostało poprzedzone długim researchem i testami dostępnych rozwiązań, aby wybrać to, które pozwoli zachować modułowość platformy, a także umożliwi wprowadzanie przyszłych zmian. Case study, opisujące wykorzystanie autorskiego interfejsu Raccoon, zostało docenione przez ekspertów z branży SEO. Projekt dla marki Ochnik zajął II miejsce w konkursie semKRK w kategorii najlepsza kampania SEO. Został on także uznany na międzynarodowym rynku, gdzie nominowano go do nagrody Global Search Awards.
Technologia zastosowana do budowy storefrontu ma kluczowe znaczenie dla SEO, a osiągnięcia takie jak te związane z marką Ochnik są dowodem na skuteczność Raccoon Storefront. Dążenie do optymalizacji szybkości i wydajności strony, zgodnie z najwyższymi standardami Google PageSpeed Insights, jest niezbędne dla osiągnięcia sukcesu w dzisiejszym konkurencyjnym rynku eCommerce.
Autorem tekstu jest Tomasz Łysoń.