Firma Podlasiak, do której należą takie marki, jak: Rea, Tutumi, Toolight oraz Bluegarden od wielu lat z powodzeniem sprzedaje swoje produkty na międzynarodowych rynkach. Budowanie rozpoznawalnego w Europie brandu może być wyzwaniem, szczególnie gdy nie posiadamy odpowiednich narzędzi. Wśród tych niezbędnych nie może zabraknąć platformy e‑commerce, która pozwoli wielokanałowo docierać do klientów. Podpowiadamy, jak wykorzystać ją do sprzedaży międzynarodowej.

Rynek lokalny staje się zbyt ciasny

Statystyki pokazują, że transgraniczny handel online rośnie rok do roku, a jego wartość w Europie wynosi obecnie ponad 171 miliardów euro. Jak podaje E‑commerce News, tylko w 2021 roku dzięki sprzedaży cross‑border europejskie sklepy internetowe wygenerowały przychody rzędu 100 miliardów euro. Jednak żeby konkurować na ciągle zmieniającym się rynku e-commerce, sklepy muszą mieć dostęp do odpowiedniej technologii oraz zasobów.

Powodem zmian, które wdrożyła firma Podlasiak, była potrzeba dopasowania się do rodzimego rynku tak, by zapewnić sprzedaż towarów i możliwości dotarcia do klienta w taki sposób, w jaki on tego oczekuje. Jednocześnie na lokalnych rynkach cały czas przybywa nowych sprzedawców, którzy mniej lub bardziej konkurują z marką. To właśnie konkurencja staje się częstym dla firm powodem ekspansji zagranicznej.

Sprzedaż transgraniczna jest szansą na rozwój

Mając wiedzę na temat klientów i ich potrzeb, firma postanowiła podbić rynek europejski, rozwijać na nim sprzedaż i budować zaufanie do marki. Jak mówi Krzysztof Tomaszewski specjalista IT w firmie Podlasiak:

Zobaczyliśmy, jak dobrze idzie nam rozwój na polskim rynku i z tego powodu postanowiliśmy rozwinąć sprzedaż w Europie. Polscy klienci są zadowoleni z naszych produktów i dało nam to zapewnienie, że produkt przyjmie się też na innych rynkach.

Odpowiednio dobrany asortyment

Podlasiak to ponad 6 tysięcy produktów z różnych kategorii. Podjęto decyzję o rozbiciu asortymentu na 3 oddzielne store-fronty, co pozwoliło w lepszy sposób zapanować nad asortymentem i dostarczyć odbiorcy produkty, których aktualnie szuka. Rea obejmuje wyposażenie łazienek, Toolight oświetlenie, a Tutumi skupiła się na szeroko pojętym wyposażeniu wnętrz.

Takie podejście sprawia, że dużo łatwiej zarządza się wszystkimi procesami marketingowymi i logistycznymi. Jak dodaje Krzysztof Tomaszewski:

Naszą siłą jest ilość asortymentu, który posiadamy, ilość modeli, kolekcji, typów oraz kolorów. Mamy szeroką gamę produktów, wśród których praktycznie każdy znajdzie to, czego potrzebuje. Stale powiększamy naszą ofertę o produkty wpisujące się w aktualne trendy.

Odpowiednia technologia

W przypadku firmy Podlasiak kluczowe było stworzenie odpowiednich rozwiązań e‑commerce, które nie tylko pozwolą na polepszenie i optymalizację procesów sprzedażowych na rynku polskim, ale dadzą też możliwość dotarcia do klientów zagranicznych. Przed wdrożeniem platformy e‑commerce wiele etapów pracy było wykonywanych manualnie. Część pracowników odpowiadało za wydruk paragonów, część za dowody sprzedaży, następnie dokumenty musiały zostać sparowane, aż w końcu trafiały do magazynu, gdzie zamówienia były kompletowane. System ten niósł za sobą wiele ograniczeń, a zdarzały się też błędy ludzkie. Co więcej, gdy na przestrzeni lat zaczęły się pojawiać nowe produkty, a kategorie towarowe rozrosły się, zaczęto myśleć o automatyzacji procesów wysyłkowych. Pojawiły się więc nowe wyzwania.

Po podjęciu decyzji o współpracy z firmą Merce.com pierwsze, co nam się mocno spodobało, to umiejętność znajdowania sposobu na rozwiązywanie naszych wewnętrznych problemów systemowych. Kolejnym ważnym dla nas aspektem było to, że sklep możemy rozwijać w dowolnym kierunku, bez żadnych ograniczeń. To, co wymyślimy, zespół developerów wykona – to jest naprawdę ważne, aby partner, z którym współpracujemy, dawał takie możliwości. Znacząco wpływa to na rozwój prowadzonej działalności - komentuje Emil Kotowicz, Project Owner, Łazienka Rea

Obsługa sprzedaży w 18 językach na wielu aliasach i rynkach

To, co daje firmie Podlasiak szczególną przewagę nad innymi sprzedawcami, to odpowiednio przygotowana platforma e‑commerce, która za pomocą jednego panelu administracyjnego pozwala zarządzać ponad 6 tysiącami produktów i jednocześnie oferować je klientom sklepu internetowego Rea, sklepów Tutumi i Toolight, a także portalu Allegro oraz wielu polskich i europejskich marketplace’ów.

Wspomniany panel pozwala edytować produkty i tworzyć indywidualne oferty dla każdego aliasu (domeny). W jednym miejscu pojawiają się też wszystkie zamówienia, niezależnie, z którego kraju pochodzą kupujący i w jakiej walucie dokonana została płatność. Pozwala to administratorowi na łatwe zarządzanie zamówieniami i usprawnia ich obsługę. Obecnie sprzedaż w sklepie REA prowadzona jest w 18 językach, kolejne są w przygotowaniu. Podobnie na pozostałych aliasach, na których dodawane są nowe wersje językowe, a wszystko po to, aby zagraniczni klienci mogli kupować wybrane przez siebie towary. Platforma e‑commerce cały czas rozwijana, co wynika przede wszystkim z dwóch czynników. Pierwszym jest różnorodność rynków, a co za tym idzie, zróżnicowanie potrzeb klientów na każdym z nich.

Największym wyzwaniem jest zaspokojenie potrzeb klienta. W każdym kraju mamy inne wyzwania, dlatego staramy się, żeby klient zagraniczny czuł się, jakby robił zakupy na własnym rodzimym rynku. Umożliwiamy mu to między innymi dzięki udostępnieniu różnych opcji płatności i dostawy.

Na niektórych rynkach, na przykład w Hiszpanii, kupujący preferują znane im serwisy sprzedażowe, do których mają zaufanie. Dlatego w takich miejscach docieramy do nich właśnie przez te platformy marketplace. Wszystko to jest możliwe dzięki feedom produktowym, czyli maksymalnie przyjaznym dla wybranej platformy linkom, które pobierają w czasie rzeczywistym dane ze sklepu internetowego.

Oczywiście nadal są rynki, które wymagają pracy. Na przykład klienci z niektórych krajów preferują zakup w sklepie stacjonarnym lub wybierają formę płatności za pobraniem. Jednak nie poddajemy się. – dodaje Krzysztof Tomaszewski.

Warto tutaj dodać, że planowana jest dalsza ekspansja międzynarodowa marki na rynek szwedzki, norweski, fiński oraz duński.

Więcej o wynikach wdrożenia można przeczytać na stronie case study: https://merce.com/realizacje/rea