Przedsiębiorcy, którzy decydują się na sprzedaż w sieci, oprócz wyboru dobrej platformy e-commerce muszą też zmierzyć się z wyborem odpowiedniego modelu dostarczania platformy. O uwagę klientów walczą dwa, dostępne na rynku typu architektury cloud - single-tenant oraz multi-tenant. Niestety, obok szeregu zalet posiadają one także wady, wymuszające na przedsiębiorcach konieczność licznych ustępstw. Co jednak zrobić, gdy nie jesteśmy fanami kompromisów?

Jakie są różnice między single i multi-tenant?

Czym wyróżniają się rozwiązania dostępne na rynku? Single-tenant, to w pełni niezależne środowisko, w którym uruchamiana jest aplikacja, sklep internetowy lub jakakolwiek inna usługa. Każdy z klientów otrzymuje tu własną, w pełni niezależną instancję, serwer oraz bazę danych, w niezależnym i bezpiecznym środowisku. Multi-tenant to z kolei architektura z jednym, współdzielonym przez klientów serwerem. Dane, zarówno w bazie danych, jak i w systemie plików, opisane są w taki sposób, aby aplikacja „wiedziała”, który klient jest ich właścicielem. Środowisko to jest bardziej skalowalne i opłacalne w utrzymaniu. Można nim w łatwy sposób zarządzać, aktualizując je na większą skalę, jednak często nie zapewnia ono odpowiedniego poziomu niezależności.

Obydwa powyższe rozwiązania bardzo często porównywane są do dwóch różnych modeli nieruchomości. Ta pozornie nietypowa analogia, w rzeczywistości bardzo dobrze oddaje charakterystykę obu środowisk. Pozwala ona także na łatwe wychwycenie różnic pomiędzy nimi i wybranie tego bardziej korzystnego dla danej firmy. Model single-tenant porównywany jest do domu, w którym mieszka tylko jedna rodzina, mająca pełną wyłączność na użytkowanie całej dostępnej powierzchni, z kolei model multi-tenant przyrównywany jest do bloku, zamieszkiwanego przez wiele różnych rodzin, dzielących między sobą wszystkie dostępne udogodnienia.

Co jednak zrobić, jeśli w bloku przeszkadzają nam hałaśliwi sąsiedzi, a w domu męczy odpowiedzialność i wysokie nakłady finansowe? Rozwiązaniem okazuje się dom w zabudowie szeregowej. Zapewnia on właścicielom niezależność, odrobinę zieleni i poczucie komfortu, a sama wielkość działki sprawia, że opieka nad domem nie jest czymś nadmiernie absorbującym. Taką metaforyczną „szeregówką” jest model hybrid-tenant, na który postawiliśmy w 'merce. To połączenie wszystkiego, co najlepsze w obu, dostępnych na rynku rozwiązaniach (single- i multi-tenant). Pozwala wyeliminować ograniczenia obu modeli, a jednocześnie czerpać z nich wszelkie korzyści. To podejście bezkompromisowe, umożliwiające redukcję wąskich gardeł technologicznych oraz szybsze i bardziej efektywne osiąganie celów strategicznych firmy.

Model hybrid-tenant wyróżniają: niezależna baza danych, odizolowane środowisko, automatyczna skalowalność i automatyczne aktualizacje funkcji. Jego wykorzystanie pozwala przedsiębiorstwom operować w niezależnym i bezpiecznym środowisku, a jednocześnie gwarantuje skalowalność, regularne aktualizacje i ograniczenie kosztów.

Ten unikalny model architektury cloud typu hybrid-tenant jest w pełni zintegrowany z tworzoną przez nas platformą e-commerce 'merce. Dzięki takiemu połączeniu, naszym klientom oferujemy w pełni przyszłościowe rozwiązanie, idealnie dostosowane do ich potrzeb.

Wady i zalety różnych typów architektury cloud

Jak wybrać najlepszą dla swojego biznesu architekturę cloud?

Przedsiębiorstwa wybierając dla siebie odpowiednią architekturę platformy, zawsze powinny dokładnie przeanalizować swoje oczekiwania, cele biznesowe oraz możliwości finansowe, a następnie zapoznać się z ofertą dostępnych na rynku rozwiązań. Warto zwrócić uwagę nie tylko na to, co każde z nich oferuje, ale również, na to, jakie ma ograniczenia. Właśnie dzięki dokładnej analizie mocnych i słabych stron rozwiązań typu single- i multi-tenant w 'merce zdecydowaliśmy się na zastosowanie architektury hybrid-tenant, która w pełni uwzględnia  potrzebę skalowalności i bezpieczeństwa. Dzięki jej zastosowaniu firmy mogą wykonywać operacje w środowisku publicznym, zapewniając sobie jednocześnie kontrolę nad krytycznymi danymi i aplikacjami w prywatnej chmurze. To model win-win, stanowiący realną alternatywę dla dostępnych na rynku rozwiązań i kreujący zupełnie nową jakość.