O korzyściach technologii headless mówi się już od długiego czasu. Elastyczność, dynamika, swoboda i niezależność to kluczowe elementy strategii technologicznej każdego biznesu e-commerce i jednocześnie główne korzyści, jakie niesie ze sobą wdrożenie headless. Mimo wszystko architektura ta nadal jest rozwiązaniem, z którego korzysta stosunkowo niedużo firm. Wynika to z faktu, że wiele platform e-commerce wykorzystywanych przez firmy nie umożliwia jej wdrożenia.

Headless to technologia, która zakłada oddzielenie back-endu, czyli całego “zaplecza” odpowiedzialnego za działanie aplikacji od front-endu, czyli wszystkiego, co widzą Twoi klienci. Odseparowanie od siebie tych dwóch elementów niesie ze sobą wiele korzyści, o czym więcej powiemy już za chwilę.

Są firmy, które szczególnie powinny zainteresować się migracją z platform opartych o monolityczną architekturę na elastyczną budowę headless. Jak sprawdzić, czy Twojemu biznesowi migracja również przyniosłaby korzyści? Poniżej znajdziesz 5 powodów, dla których warto zainteresować się tym megatrendem.

1. Chciałbyś zyskać większą elastyczność we wdrażaniu nowych rozwiązań.

W odróżnieniu od platform e-commerce starszej generacji, te oparte o architekturę headless są zdecydowanie bardziej otwarte na integrację z zewnętrznymi rozwiązaniami. I tak na przykład, wykorzystując headless możesz zintegrować swoją platformę z inną aplikacją front-end, którą będziesz rozwijać samodzielnie, niezależnie od dostawcy rozwiązania back-endowego. Dzięki lastycznym API, które udostępniają Twórcy tych platform, headless to także prostsza integracja z innymi narzędziami, które mogą wspierać Twój biznes e-commerce bez względu na ich technologię.

2. Planujesz wdrożyć strategię omnichannel z prawdziwego zdarzenia.

90% przedsiębiorstw nie posiada wdrożonej jednolitej strategii treści. Wraz z wprowadzeniem nowych kanałów sprzedaży, zarządzanie nią staje się coraz trudniejsze. Niekonsekwencje w opisach produktów, różne ceny w online i offline czy różnice w zdjęciach pomiędzy sklepem głównym i outletem marki - to wszystko wpływa na doświadczenia zakupowe klientów, a w konsekwencji przekłada się na negatywny odbiór marki. Uruchamianie nowych kanałów sprzedaży w tradycyjnych systemach e-commerce jest często trudne - archaiczna budowa tych systemów sprawia, że poszczególne kanały są od siebie odseparowane nie tylko fizycznie, ale również koncepcyjnie i operacyjnie. Wdrożenie nowego kanału sprzedaży pochłania więc tyle samo energii, co wdrożenie całkowicie nowego systemu.

W przypadku headless, do tworzenia nowych punktów styku z odbiorcami Twojej marki wykorzystujesz jedno źródło danych. Tworzenie indywidualnych front-endów dostosowanych do konkretnego kanału z jednoczesnym zachowaniem tego samego źródła danych dla wszystkich z nich sprawia, że nowe kanały sprzedaży mogą być tworzone zdecydowanie szybciej. Informacje przekazywane za ich pośrednictwem są jednolite, a zarządzanie nimi jest wygodniejsze.

3. Chcesz być bardziej niezależny od dostawcy Twojego rozwiązania.

Dzięki oddzieleniu od siebie warstwy front-end i back-end, architektura headless daje firmom większą niezależność w tworzeniu i rozwoju doświadczeń klienta. Wdrażanie najnowocześniejszych technologii na froncie Twojego sklepu, takich jak PWA czy aplikacji dla asystentów głosowych, jest zdecydowanie prostsze oraz nie generuje konfliktów z back-endem. Wiele świadomych technologicznie przedsiębiorstw decyduje się na platformy e-commerce w technologii headless, aby móc samodzielnie rozwijać warstwę front-end, jednocześnie zostawiając utrzymanie warstwy back-end specjalistom po stronie dostawcy platformy. Takie rozwiązanie daje sprzedawcom dużą niezależność w obszarze tworzenia doświadczeń zgodnych z wizją marki oraz zdejmuje z nich odpowiedzialność za typowo technologiczno-operacyjne elementy prowadzenia biznesu, takie jak skalowanie infrastruktury serwerowej czy aktualizacje platformy.

4. Zależy Ci, aby szybciej uruchamiać nowe punkty styku z klientem.

Dzięki swojej budowie architektura headless umożliwia szybkie i sprawne uruchamianie nowych kanałów sprzedaży w oparciu o jedno źródło danych. Jeżeli planujesz na przykład uruchamiać dedykowane sklepy online dla poszczególnych marek w Twojej ofercie lub planujesz rozwój różnych interfejsów i swój sklep internetowy chcesz uzupełnić o aplikację mobilną a jednocześnie chcesz wspierać sprzedaż stacjonarną wykorzystując system POS, to architektura headless jest do tego idealna. Headless to świetne rozwiązanie dla dystrybutorów, którzy planują na przykład uruchomienie dedykowanych sklepów dla poszczególnych marek.

5. Myślisz o rozwoju, ale chcesz optymalizować koszty.

W przypadku platform e-commerce opartych o monolityczną architekturę uruchamianie nowych kanałów sprzedaży i integrowanie nowych rozwiązań jest możliwe, ale wymaga zdecydowanie większego wysiłku, co przekłada się bezpośrednio na większe koszty i ograniczenie dynamiki biznesu. Jeżeli planujesz w przyszłości rozwój swojego biznesu, to architektura headless jest dobrym krokiem do zwiększenia jego dynamiki oraz optymalizacji kosztów. Dla przykładu, z headless zakres prac potrzebnych do wdrożenia aplikacji mobilnej może ograniczyć się tylko do przygotowania jej interfejsu.

Czy warto czekać z wdrożeniem headless?

Dynamika rynku e-commerce pokazuje, że wygrają Ci, którzy są w stanie szybko reagować na potrzeby klientów i zapewniać im najlepsze doświadczenia zakupowe. Ta strategia może być z łatwością realizowana za pomocą architektury headless, o czym przekonało się już wiele firm. Jeżeli jesteś zainteresowany nowoczesną platformą e-commerce opartą o architekturę headless skontaktuj się z nami.